Zwolnienie lekarskie, nazywane również L4, to dokument potwierdzający czasową niezdolność pracownika do pełnienia obowiązków pracowniczych. Do wystawienia zwolnienia uprawniony jest lekarz po przebadaniu pacjenta.
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnego przepływu takich danych, pracodawca nie ma prawa dowiedzieć się o przyczynach zwolnienia lekarskiego. Oznacza to, że nie zobaczy kodu choroby wpisanego przez lekarza w zwolnieniu lekarskim. Dodatkowo zgodnie z przepisami, które obowiązują od 21 lipca 2019 roku odnośnie RODO, informacja o zwolnieniu lekarskim, skierowana do pracodawcy nie może mieć:
ZUS może podać tylko nazwę płatnika.
Istnieje pięć kodów chorobowych:
Bez względu na to, z jakiego powodu pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie przysługuje mu wynagrodzenie - jeśli jest zatrudniony na umowę o prace lub dobrowolnie odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe. W większości przypadków tzw. wynagrodzenie chorobowe wynosi 80 proc. podstawy wynagrodzenia, z wyjątkiem zwolnienia w trakcie trwania ciąży - za nie przysługuje 100 proc. wynagrodzenia.