Emerytura pomostowa to świadczenie, o które mogą ubiegać się pewne osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. By móc się o nie ubiegać potrzeba spełnić jednak pewne warunki.
By móc otrzymać emeryturę pomostową, osoba (urodzona po 31 grudnia 1948 r.) musi spełnić pewne wymagania:
Przez "pracę o szczególnym charakterze" lub wykonywaną "w szczególnych warunkach" rozumie się takie zawody, których wykonywanie z wiekiem staje się coraz bardziej trudne i może prowadzić do niebezpieczeństwa. Należy do niej praca na wodzie, pod ziemią, w powietrzu, w warunkach zmiennego mikroklimatu, a także w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wysokość emerytury pomostowej zależy od środków zgromadzonych w wyniku składek oraz początkowego kapitału. Jej kwota nie może być niższa niż najniższa emerytura wypłacana w Polsce. W 2021 roku jest to więc 1250,88 zł brutto, czyli 1067 zł netto.
Wysokość świadczenia obliczana jest przez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średni dalszy czas trwania życia dla osób w wieku 60 lat. Jest on ustalany według tablicy obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury.
Warto także pamiętać, że emerytura pomostowa jest wypłacana tylko do dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego lub do dnia poprzedzającego nabycie prawa do emerytury.