Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu z letniego na zimowy

Lato już za nami, a tym samym zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy będziemy musieli przestawić zegarki? Przypominamy.

Zmiana czasu już niebawem. Warto zapamiętać, kiedy dokładnie ona nastąpi, aby niewłaściwa godzina na zegarku nie pokrzyżowała nam kolejnego dnia planów.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

W tym roku czas z letniego na zimowy zmienimy w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Przesuniemy wtedy wskazówki naszych zegarków o godzinę do tyłu z 3.00 na 2.00 w nocy. Plusem zmiany czasu z letniego na zimowy jest to, że dzięki temu zabiegowi "zyskujemy" jedną, dodatkową godzinę snu.

Wizyta Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angeli Merkel w Warszawie Niemiecka prasa: afront prezydenta Andrzeja Dudy wobec Angeli Merkel

Zmiana czasu. Niedługo nie będziemy przestawiać zegarków?

Wiele osób skarży się na niekorzystne dla zdrowia skutki zmiany czasu. Należą do nich rozregulowanie zegara biologicznego (szczególnie w przypadku osób prowadzących bardzo usystematyzowany tryb życia), problemy z koncentracją, mniejsza wydajność i efektywność w pracy, rozdrażnienie i ogólne, kilkudniowe zmniejszenie produktywności.

My zostajemy w Unii - pod takim hasłem 10 październik odbędzie się demonstracja po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Rybniku - zdjęcie ilustracyjne 43 proc. badanych uważa, że polityka PiS może doprowadzić do polexitu

Już od kilku lat pojawiają się propozycje, aby ze zmiany czasu zrezygnować - już teraz nie stosuje jej wiele krajów. Zmiana czasu obowiązuje łącznie w 70 krajach świata, w tym prawie we wszystkich państwach europejskich. W Polsce po raz pierwszy zastosowano ją w XX wieku, w roku 1919. Na przestrzeni następnych lat wiele razy zaprzestano tego działania, jednak po wielu przerwach ostatecznie przestawianie zegarków wróciło do łask - stało się to w roku 1983.

Po wielu dyskusjach i ustaleniach w Komisji Europejskiej zaplanowano, że ostatnia zmiana czasu nastąpi w 2019 roku, potem jednak zmieniono ten termin na rok 2021. Ostatecznie jednak sprawa ucichła i wciąż nie ma żadnych dalszych wytycznych ani ustaleń dotyczących zaprzestania zmiany czasu.

Więcej o: