Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obligatoryjny. Z informacji dostępnych na stronie internetowej spis.gov.pl wynika, że obowiązkiem spisowym objęte są:
Spis powszechny zakończy się 30 września. Do tego dnia możliwe będzie zarówno spisanie się przez internet, jak i telefonicznie. Pamiętajmy, by nie czekać jednak do ostatniej chwili.
- Przypominam wszystkim, bo często ten argument słyszymy, że mamy czas do końca września. Tak, chyba że zadzwoni do państwa lub przyjdzie rachmistrz spisowy. Wtedy już tego czasu nie ma. W tym momencie dla każdego, z którym się skontaktujemy, ten czas się kończy. Ten czas jest jakby dla nas, nie dla respondentów. Respondentów jednak namawiamy, żeby się spisać przez internet, tak jest najszybciej - mówił prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkut w czerwcowej rozmowie z Radiem Wrocław.
Udział w spisie powszechnym przez internet to dla wielu najwygodniejsza forma wypełnienia obowiązku spisowego. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę internetową nsp2021.spis.gov.pl. Tam dostępne będą trzy sposoby logowania:
Dalej zostaniemy przekierowani do formularza i będziemy mogli odpowiadać na kolejne zawarte w nim pytania. Ich lista zostanie dopasowana do naszej sytuacji osobistej. Listę pytań znajdziemy pod adresem spis.gov.pl. Warto pamiętać przy tym, że samospis przez internet jest możliwy jedynie w ciągu 14 dni od momentu pierwszego logowania.
Co zrobić, gdy nie udało nam się spisać przez internet? Wówczas możemy jeszcze zrobić to przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię pod numer 22 279 99 99. Można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. Rachmistrz może też sam się z nami skontaktować. "Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu" - czytamy na stronie rządowej.
"Blisko 20 procent Polaków wciąż nie wypełniło formularza spisowego" - dowiedziała się Interia. - Wielu Polaków wciąż nie wzięło udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, choć jest to obowiązek każdego z nas. Niektórzy odmówili odpowiedzi na pytania rachmistrzów. - Dotychczas do sądów trafiło już ponad sto takich spraw - mówił szef GUS dr Dominik Rozkrut w rozmowie z portalem. Osoby, które odmówiły spisania się, mogą otrzymać karę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.