Spis powszechny 2021. Jak spisać się przez telefon? W jaki inny sposób możemy się spisać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 niedługo dobiegnie końca. Sprawdź, w jaki sposób możesz się spisać przez telefon. Jakie są inne możliwości spisania?

Narodowy Spis powszechny 2021 zakończy się 30 września, do tego dnia będzie można spisać się przez internet, jak i telefon. W spisie muszą wziąć udział wszystkie osoby pełnoletnie, odmowa niesie za sobą konsekwencje prawne. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 85

Spis powszechny. Jak spisać się przez telefon?

Osoby wykluczone cyfrowo mają możliwość spisać się przez telefon na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej. Aby to zrobić, należy zadzwonić pod numer: 22 279-99-99 w godzinach od 8:00 do 18:00.

Ludzie - zdjęcie ilustracyjne Spis Powszechny 2021. Jak sprawdzić, czy jestem spisany? Podpowiadamy

Policja zaleca, aby każda osoba przed podaniem swoich danych osobowych zweryfikować, czy pod drugiej stronie słuchawki faktycznie znajduje się rachmistrz. Jak to zrobić? "Rachmistrzowie w całym kraju kontaktować się będą za pośrednictwem tzw. 'złotego numeru' 22 828 88 88 lub 22 279 99 99, który powinien wyświetlić się na naszych telefonach" - informuje KPP w Wolsztynie. Dodatkowo dane rachmistrza będzie można zweryfikować poprzez infolinię 22 279 99 99.

"Należy zapisać imię i nazwisko rachmistrza oraz numer jego identyfikatora. Po połączeniu z infolinią zgodnie z przekazywaną przez lektorkę instrukcją naciskamy klawisz '1', aby wybrać 'Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021', a następnie wybieramy '2', aby przejść do opcji 'Weryfikacja tożsamości rachmistrza'. Po przekazaniu imienia i nazwiska rachmistrza oraz numeru jego identyfikatora pracownik urzędu statystycznego potwierdzi lub zaprzeczy, że nasz rozmówca jest tym, za kogo się podaje" - czytamy w komunikacie policji.

Narodowy Spis Powszechny (zdjęcie ilustracyjne) Spis powszechny 2021. Do kiedy można się spisać? Jaka kara za odmowę udziału?

Jak spisać się przez internet? 

Jeśli mamy dostęp do internetu możemy spisać się samodzielnie bez pomocy rachmistrza. Jak to zrobi? Po pierwsze należy wejść na stronę internetową nsp2021.spis.gov.pl, tam możemy zalogować się na trzy sposoby:

  • poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej - korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
  • poprzez wprowadzenie numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu;
  • poprzez wprowadzenie adresu e-mail i indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu - jest to metoda przeznaczona dla cudzoziemców, którzy nie posiadają numer PESEL.
Więcej o: