Pobyt w sanatorium. Jak otrzymać skierowanie? Ile trzeba czekać w kolejce?

By dostać się na turnus uzdrowiskowy, musimy mieć najpierw skierowanie. Wystawia je lekarz pierwszego kontaktu. Jakie są kolejne etapy kwalifikacji do pobytu w sanatorium? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Skierowanie do sanatorium. Jak ubiegać się o pobyt w uzdrowisku?

O pobyt w sanatorium może starać się każda osoba ubezpieczona. Jak przebiega cała procedura?

  1. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (czyli po prostu lekarz rodzinny, lekarz pierwszego kontaktu) na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem, po ocenieniu jego stanu zdrowia i stopnia samodzielności.
  2. Wypełnione skierowanie przesyłane jest do właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego NFZ przez lekarza lub przez pacjenta (można dostarczyć je także osobiście). Tam zaświadczenie zostaje zarejestrowane.
  3. Skierowanie, które wpływa do oddziału NFZ, jest rejestrowane i otrzymuje indywidualny numer. W przypadku stwierdzenia braków formalnych (np. brak pieczątki przychodni) Fundusz poprosi o ich uzupełnienie.
  4. Zarejestrowane skierowanie przekazywane jest lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który dokonuje oceny skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej; Lekarz ten określa też zakres leczenia uzdrowiskowego danego pacjenta (np. szpital uzdrowiskowy, sanatorium uzdrowiskowe)
  5. Jeśli lekarz z oddziału NFZ wyda decyzję:
  • negatywną, tzn. stwierdzi u pacjenta przeciwwskazania lub w ogóle nie znajdzie wskazań do skierowania go na leczenie albo rehabilitację uzdrowiskową, wtedy skierowania wraca do lekarza rodzinnego, który je wystawił. Pacjent zaś dostaje pisemną decyzję o odmowie z uzasadnieniem. Od tej decyzji pacjent nie może się odwołać.
  • pozytywną, wówczas pacjent otrzyma ją listownie w ciągu 30 dni od daty, kiedy skierowanie wpłynęło do oddziału NFZ. W dokumencie zostanie wskazane uzdrowisko, do którego pacjent ma się udać. Gdy NFZ określi termin pobytu w danej placówce, informację o tym pacjent dostanie najpóźniej w ciągu 14 dni przed turnusem.

Trzeba pamiętać, że skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego musi zostać przekazane do oddziału NFZ w ciągu 30 dni - w przeciwnym wypadku utraci ważność.

Bon turystyczny (wakacje nad polskim morzem - zdjęcie ilustracyjne)Bon turystyczny. Do kiedy i gdzie można go wykorzystać?

Kolejki do sanatorium. Ile trzeba czekać? Kto może ominąć kolejkę?

W przypadku uzyskania pozytywnej decyzji i tak trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo - jak wyjaśnia strona NFZ - obecnie czas oczekiwania w kolejce do sanatorium wynosi nawet dwa lata. O tym, na jakim etapie jest realizacja naszego skierowania, możemy dowiedzieć się, korzystając z tej wyszukiwarki.

Bez kolejki do sanatorium mogą dostać się jedynie:

  • zasłużeni honorowi dawcy krwi i zasłużeni dawcy przeszczepu;
  • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci;
  • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Samolot linii Cathay AirlinesHongkong. Pracownicy linii lotniczej zwolnieni za brak szczepienia na COVID-19

Lista uzdrowisk, z których usług można korzystać w ramach NFZ

Polscy pacjenci mają do dyspozycji uzdrowiska nizinne (np. sanatorium w Busku-Zdroju, Ciechocinku) nadmorskie (sanatorium w Kołobrzegu, Kamieniu Pomorskim), podgórskie (Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój) oraz górskie (Szczawnica, Lądek-Zdrój). Z pełną listą sanatoriów można zapoznać się tutaj. Pamiętajmy jednak, że pacjent sam nie może sobie wybrać miejsca, w którym chciałby odbyć turnus sanatoryjny. Miejsce pobytu określa wyłącznie lekarz z oddziału NFZ, zatwierdzający skierowanie.

Więcej o: