Początek jesieni 2021. Kiedy zaczyna się astronomiczna i kalendarzowa jesień?

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Choć pod koniec sierpnia zetknęliśmy się już z jesienną aurą, to na kalendarzową i astronomiczną jesień przyjdzie nam jeszcze poczekać. Kiedy zaczyna się jesień? Odpowiadamy.

Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. To czas, w którym liście złocą się, a ludzie korzystają z ostatnich promieni słońca. Robi się też chłodniej, a długie wieczory najchętniej spędzamy pod kocem, z dobrą książką i herbatą w dłoni. Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa i astronomiczna jesień? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Young adults - to nie zawsze dobra literatura, ale ma to, czego potrzebują czytelnicy

Początek kalendarzowej jesieni 2021. Kiedy zaczyna się jesień?

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni w 2021 roku przypada na czwartek 23 września. Jesień potrwa trzy miesiące. Oficjalnie zakończy się 21 grudnia podczas przesilenia zimowego.

Astronomiczna jesień 2021. Czym jest równonoc jesienna?

W 2021 roku pierwszy dzień astronomicznej jesieni przypada na środę 22 września. Na ten dzień przypada również równonoc jesienna. Tego dnia, zarówno dzień jak i noc trwają prawie tyle samo godzin - czyli 12. Wynika z tego, że po równonocy jesiennej dni stają się krótsze, natomiast noce dłuższe.

Równonoc jesienna nazywana jest również przesileniem jesiennym. W tym dniu Ziemia przekracza punkt swojej orbity, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik, a jednocześnie są styczne do powierzchni Ziemi przy jej biegunach. Od tego momentu przez kolejne pół roku biegun południowy będzie zlokalizowany bliżej Słońca niż biegun północny. Oznacza to, że bardziej oświetlona promieniami Słońca będzie wtedy południowa półkula Ziemi.

W Polsce nadejście jesieni jest obchodzone bardzo hucznie. W wielu wsiach organizowane są dożynki i ludowe festyny, które łączone są z obrzędami dziękczynnymi za szczęśliwe ukończenie żniw i innych prac wykonywanych na polach i w gospodarstwach.

Więcej o: