Bon turystyczny. Do kiedy i gdzie można go wykorzystać?

Choć wakacje się już skończyły, wykorzystanie bonu turystycznego w celu opłacenia rodzinnego urlopu wciąż jest możliwe. Do kiedy możemy korzystać z dodatkowego świadczenia? Gdzie mamy możliwość jego zrealizowania?

Bon turystyczny jest świadczeniem, które przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Na każdego małoletniego otrzymać można jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności świadczenie jest wyższe i wynosi 1000 złotych. Bon przyznawany jest niezależnie od poziomu dochodów rodziców, podobnie jak w programie "Rodzina 500 Plus". 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny. Gdzie możemy nim zapłacić? 

Polskim Bonem Turystycznym możemy opłacić usługi hotelarskie w całym kraju. Można go również wykorzystać, by opłacić wyjazd kolonijny, obóz sportowy czy harcerski na terenie Polski. Zanim jednak wybierzemy się w konkretne miejsce, warto upewnić się, że dana placówka akceptuje płatność bonem. Aktualna lista przedsiębiorców, którzy przyjmują bony, jest dostępna na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Wystarczy, że wpiszemy miejscowość oraz nazwę obiektu, do którego się wybieramy. 

Informacje na temat płatności możemy też uzyskać, kontaktując się z placówką telefonicznie lub mailowo. Najszybszą metodą jest jednak skorzystanie ze strony internetowej bonu turystycznego. 

Aby zapłacić bonem, w recepcji  lub kasie placówki należy podać 16-cyfrowy kod płatności. Następnie na wskazany wcześniej we wniosku numer telefonu przesłana zostanie wiadomość SMS z kodem potwierdzającym płatność, który także należy podać osobie zajmującej się naszym rachunkiem. 

Warto pamiętać, że bonem możemy płacić wielokrotnie, aż do momentu wyczerpania całej wysokości świadczenia. Jeśli wybrana przez nas usługa przekroczy jego wartość, możemy dopłacić brakującą kwotę gotówką, kartą lub przy pomocy przelewu bankowego. Historia płatności bonem jest dostępna w PUE ZUS

Bon turystyczny. Do kiedy można z niego skorzystać? 

Polski Bon Turystyczny jest ważny do końca marca 2022 roku. Oznacza to, że mimo iż wakacje się skończyły, nadal możemy wykorzystać przyznane nam środki. Co ciekawe, niewykluczone, że termin zrealizowania bonu zostanie wydłużony. 

Wiceminister rozwoju i technologii Andrzej Gut-Mostowy w rozmowie z Radiem Kraków przekazał, że do tej pory pobrano już ponad 3 miliony bonów. - To dużo więcej niż połowa. To sugeruje, że bony będą wykorzystywane. Bon jest możliwy do zrealizowania do marca 2022 r. Impreza może być w przyszłym roku - mówił. 

Zapowiedział również, że rząd pracuje nad przedłużeniem programu. - Zadeklarowaliśmy - taka jest wola Polaków i branży - że bon przedłużymy, żeby objął przyszłe wakacje. Podejmujemy działania, które zmienią ustawę. O sześć miesięcy chcemy przedłużyć bon. Zapewne w przyszłe wakacje będzie możliwość wykorzystania bonu - mówił polityk. 

Więcej o: