Hongkong. Pracownicy linii lotniczej zwolnieni za brak szczepienia na COVID-19

Linie lotnicze Cathay Pacific Airways Ltd. poinformowały o zwolnieniu "niewielkiej liczby" członków załogi, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19 oraz nie przedstawili lekarskiego zaświadczenia o przeciwskazaniach do szczepienia.

"Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że COVID-19 jest okropnym wirusem i że zapewnienie bezpieczeństwa naszym klientom, pracownikom i rodzinom ma ogromne znaczenie" - przekazały linie Cathay Pacific w swoim oświadczeniu, którego treść cytuje News24.com. "Kontrole graniczne na całym świecie radykalnie zmniejszyły naszą zdolność do działania z nieszczepioną załogą" - argumentowano dalej. Przewoźnik z Hongkongu w czerwcu tego roku poprosił pracowników załogi o pełne zaszczepienie do końca sierpnia. "Wszystkie loty realizowane przez Cathay Pacific od 1 września odbywały się już z udziałem w pełni zaszczepionej załogi" -  poinformowała linia w środowym komunikacie. Cathay Pacific nie doprecyzowało jednak, jak wiele osób pożegnało się z pracą.

Zobacz wideo Ten ogromny boeing będzie miał składane skrzydła

W grupie zwolnionych znalazła się m.in. niezaszczepiona stewardessa o nazwisku Chan. Kobieta przekazała portalowi RTHK, że przeczuwała, iż straci pracę, ale i tak jest jej przykro, bo przepracowała w tych liniach prawie siedem lat. Chan wyjaśniła, że wahała się z przyjęciem szczepionki, gdyż miała wątpliwości co do preparatu. Dodała, że nie ubiegała się o lekarskie zaświadczenie dot. przeciwskazań do zaszczepienia, bo - jak stwierdziła - osoby z jej otoczenia, które zmagały się z problemami zdrowotnymi, miały problemy z uzyskaniem dokumentu. Stewardessa oceniła, że Cathay Pacific nie może zmuszać do szczepień. Zwolnienia skrytykował też związek zawodowy pracowników linii lotniczych w Hongkongu. Natomiast Departament Pracy doradził pracodawcom rozważenie alternatywnych form organizacji pracy i zadbanie o potrzeby pracowników, którzy z różnych przyczyn nie mogą przyjąć szczepionki.

Nie tylko Cathay Airlines wymaga szczepienia. Inne linie lotnicze stosują podobne rozwiązania

Jak podaje News24, podobne kroki stosują już albo wciąż rozważają także inne linie lotnicze. Dla przykładu, australijskie Qantas Airways Ltd. przekazał w ubiegłym miesiącu, że pracownicy pierwszej linii kontaktu z klientami - personel pokładowy, piloci i pracownicy lotniska - będą musieli poddać się szczepieniu na COVID-19 do 15 listopada. Pracownicy amerykańskich linii United Airlines mają czas na zaszczepienie się do 25 października, zaś zatrudnieni w Frontier Airlines - do 1 października.

Więcej o: