Sezon grzewczy 2021/2022. Kiedy się rozpocznie? Kiedy zaczną grzać kaloryfery?

Końcówka sierpnia nie rozpieszczała nas letnią pogodą, a wręcz przeciwnie - przyniosła chłód i sporo deszczu. Koszulki, krótkie spodnie i sukienki zamieniliśmy na ciepłe bluzy i zaczęliśmy powoli zastanawiać się kiedy zaczną grzać kaloryfery.

Drugi tydzień września przyniósł poprawę pogody: w całej Polsce pokazało się dawno niewidziane słońce, a temperatura zaczęła śmielej przekraczać 20 stopni Celsjusza. Nie zapominajmy jednak, że jesień za pasem, a wiedza o tym, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy, może okazać się wkrótce przydatna.

Zobacz wideo Ciasto sypane ze śliwkami. Jesienny pyszny deser

Sezon grzewczy. Kiedy się rozpoczyna? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa

Dostawcy ciepła są na ogół przygotowani od 1 września do 31 maja kolejnego roku, ale nie ma żadnych sztywno określonych terminów rozpoczęcia i zakończenia okresu grzewczego. Jak wynika z rozporządzenia ministra gospodarki z 2007 roku, przez "sezon grzewczy" należy rozumieć czas "w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Przepis ten nie jest zbyt precyzyjny, zatem warto sięgnąć też po rozporządzenie ministra infrastruktury. Ten dokument określa minimalną temperaturę w pomieszczeniach: w pokojach znajdujących się w budynkach mieszkalnych powinno być przynajmniej 20 stopni Celsjusza, a w łazienkach 24 stopnie. Trzeba podkreślić, że zapisy te nie obowiązują spółdzielni mieszkaniowych - mogą być tylko wskazówką przy ustalaniu sezonu grzewczego.

Odpowiedź na pytanie o to, kiedy rozpoczyna się okres grzewczy, nie jest zatem jednoznaczna. Najczęściej sezon ten zaczyna się w połowie września lub z początkiem października. Wiele zależy od temperatury panującej na zewnątrz: jeśli przez dłuższy czas na dworze utrzymuje się niska temperatura, to dostawa ciepła zostaje uruchomiona. Analogicznie - kiedy w wiosennych miesiącach zewnętrzne termometry zaczynają wskazywać wyższe wartości, można spodziewać się zakończenia sezonu grzewczego.

Więcej o: