Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawimy zegarki? Czy to ostatni raz?

Już niedługo będziemy musieli przestawić zegarki i przejść na czas zimowy. Czy to już ostatni raz, kiedy trzeba o tym pamiętać?

W tym roku czas z letniego na zimowy zmienimy w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Przesuniemy wtedy wskazówki naszych zegarków o godzinę do tyłu z 3.00 na 2.00 w nocy. Zmiana czasu z letniego na zimowy wiąże się z tym, że "zyskujemy" jedną, dodatkową godzinę snu.

Marianna SchreiberMarianna Schreiber pozuje nie tylko na kanapie. Internauci znaleźli inne zdjęcie

Telefony komórkowe zwykle zmieniają godzinę automatycznie i nie trzeba robić tego ręcznie, warto jednak na wszelki wypadek sprawdzić wcześniej, jaki mamy czas, aby brak synchronizacji nie pokrzyżował nam planów kolejnego dnia.

Zmiana czasu. Czy to ostatni raz?

Już od dawna mówi się o tym, aby zaprzestać przestawiania zegarków i zmieniania czasu na letni i zimowy. Komisja Europejska przeprowadziła nawet specjalne badania w tej sprawie, w których wzięło udział około 4,6 mln osób. Wynikało z nich, że 84 procent ankietowanych chce zrezygnować ze zmiany czasu - wiele osób twierdzi, że negatywnie wpływa ona na organizm (wspomina się o problemach z koncentracją, rozdrażnieniu i rozregulowaniu zegara biologicznego). Po wielu dyskusjach i ustaleniach zaplanowano, że ostatnia zmiana nastąpi w 2019 roku, potem jednak zmieniono ten termin na rok 2021. Ostatecznie jednak sprawa ucichła i wciąż nie ma żadnych dalszych wytycznych.

Magia nagości"Magia nagości. Polska". Padł rekord oglądalności randkowego show

Zmiana czasu obowiązuje w 70 krajach świata, w tym prawie we wszystkich państwach europejskich. W Polsce po raz pierwszy zastosowano ją w XX wieku, w roku 1919. Na przestrzeni następnych lat wiele razy zaprzestano tego działania, jednak po wielu przerwach ostatecznie przestawianie zegarków wróciło do łask - stało się to w roku 1983.

Więcej o: