Emerytury stażowe 2021. Kiedy podpis prezydenta? Związkowcy nie czekają

Po wprowadzeniu emerytur stażowych przyszli emeryci zyskaliby nową, dodatkową możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek - po wykazaniu stażu pracy wynoszącego 35 dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Kiedy zostaną one wprowadzone?

Emerytury stażowe znalazły się wśród obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy, z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że świadczenie to zostanie wprowadzone w ciągu 100 dni od wprowadzenia Nowego Polskiego Ładu.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Projekt "Emerytura za staż". Jakie mogą być zasady emerytur stażowych?

Wprowadzenie emerytur stażowych oznaczałoby, że "jeśli w tym czasie [35 lub 40 lat - red.] wpłaciło się składki pozwalające na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek" - zaznacza "Solidarność", dodając, że emerytura stażowa będzie prawem, a nie obowiązkiem.

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy to nastąpi? (zdjęcie ilustracyjne)Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawimy zegarki? Czy to ostatni raz?

Ponieważ wciąż brak konkretnych działań ze strony prezydenta Dudy, związkowcy postanowili nie czekać na jego reakcję i rozpoczęli zbieranie podpisów pod projektem, zgodnie z którym:

  • wprowadzone zostałyby emerytury stażowe dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku;
  • na emeryturę stażową mogłaby przejść osoba, której staż pracy wynosi: 35 lat - dla kobiet, oraz 40 lat - dla mężczyzn’
  • wysokość emerytury stażowej nie byłaby niższa od emerytury minimalnej (obecnie kwota emerytury min. wynosi 1250,88 zł brutto, co daje 1022,30 zł "na rękę").

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (tłum - zdęcie ilustracyjne)Spis powszechny 2021. Do kiedy można się spisać?

"Podpisując się pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą #EmeryturaZaStaż bierzesz udział w demokracji bezpośredniej" - podkreślają organizatorzy zbiórki, przypominając jednocześnie, że jeśli uda się zebrać 100 tys. podpisów, to Sejm będzie musiał rozpatrzyć ów projekt. Uczestniczyć w zbiórce może  każda osoba będąca w pełni praw wyborczych. Podpisy będą zbierane w siedzibach regionalnych NSZZ "Solidarność" do środy 6 października 2021 r. Listę ich adresów można znaleźć na stronie emeryturazastaz.pl.

Więcej o: