Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się przed kilkoma miesiącami, 1 kwietnia 2021 roku. Jest to badanie z zakresu statystyku ludności, które ma na celu zgromadzenie informacji dotyczących stanu i struktury ludności w danym momencie na określonym terytorium. Udział w badaniu jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli Polski oraz emigrantów i cudzoziemców przebywających na terenie naszego kraju.
Spis powszechny 2021 trwa pół roku. Rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy 30 września, co oznacza, że powoli kończy się czas na spisanie się - pozostał nam już niecały miesiąc. Warto jednak pamiętać, że nasz czas na spisanie się może skończyć się wcześniej.
"Pamiętaj, że masz na to czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez internet lub telefon na infolinii spisowej" - czytamy na stronie internetowej gov.pl.
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie mamy możliwości odmowy przekazania danych rachmistrzowi, który kontaktuje się z osobami fizycznymi objętymi spisem powszechnym. Rachmistrzowie kontaktują się z respondentami z dwóch numerów telefonu: 22 828 88 88 lub 22 279 99
Odmowa udzielenia odpowiedzi wiąże się z karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych (o ostatecznej wysokości kary decyduje sąd). Warto pamiętać, że ukaranym można zostać również za udzielanie nieprawdziwych informacji - wówczas grozi nam nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Osoby, które nie dopełniły jeszcze obowiązku spisowego, mogą to zrobić na trzy sposoby: