"Dobry start" to świadczenie stworzone z myślą o dzieciach i młodych ludziach, którzy się uczą. Tzw. 300 plus ma pomóc w zakupie książek czy niezbędnych przyborów piśmienniczych. Środki te można otrzymać raz w roku, bez względu na dochód, jeśli jest się rodzicem lub opiekunem ucznia w wieku do 20 lat lub ucznia z niepełnosprawnością w wieku do 24 lat.
Aby otrzymać świadczenie w ramach programu "Dobry start", należy złożyć wniosek. W tym roku można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną - za pomocą portalu empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Wnioski są przyjmowane od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku z pewnym wyjątkiem.
"Po 30 listopada będziesz mógł złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start - za pośrednictwem portalu PUE ZUS - tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada" - wyjaśnia ZUS.
To, kiedy złożysz wniosek, ma wpływ na to, kiedy zostaną wypłacone pieniądze. Jeśli złożyłeś wniosek do końca sierpnia, pieniądze otrzymasz najpóźniej 30 września 2021 r. Jeśli wniosek złożysz później, świadczenie zostanie wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami. Informację o tym, czy przyznano Ci świadczenie w ramach programu "Dobry Start", znajdziesz w skrzynce odbiorczej na Twoim profilu na PUE ZUS - również w sytuacji, gdy złożyłeś wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.