Spis powszechny dobiega końca! Do kiedy można się spisać? Jaka kara dla tych, którzy tego nie zrobią?

Spis powszechny 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i już wkrótce się skończy. Do kiedy należy dopełnić spisowego obowiązku? Ci, którzy tego nie zrobią, mogą zostać ukarani.

Spis powszechny 2021 trwa pół roku - rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy się 30 września. Oznacza to, że na spisanie się mamy niecały miesiąc. Należy jednak mieć na uwadze, że nasz czas na udział w spisie powszechnym może skończyć się wcześniej.

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

"Czas na samodzielnie spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 masz do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz - nie czekaj do 30 września! Pamiętaj, że udział w spisie to twój obowiązek. [...] Rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej" - czytamy na stronie internetowej spisu powszechnego.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Rachmistrzowie dzwonią do respondentów z dwóch numerów telefonu: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić przez internet, wchodząc na stonę internetową rachmistrz.stat.gov.pl

Kościół - zdjęci ilustracyjneSpis Powszechny 2021. Pytanie o wyznanie - jak na nie odpowiedzieć?

Spis powszechny 2021. Jaka kara grozi tym, którzy się nie spiszą?

Za brak udziału w spisie powszechnym można zostać ukaranym. Za odmowę udzielenia odpowiedzi grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys zł (o jej wysokości decyduje sąd). Z karą muszą liczyć się także osoby, które udzielą nieprawdziwych odpowiedzi - za taki czyn można zostać pozbawionym wolności nawet na dwa lata. 

Więcej o: