Od 2022 roku obowiązywać będą zmiany w zwolnieniach lekarskich. Czas pobierania zasiłku chorobowego ma skrócić się do 91 dni z dotychczasowych 182.
Od stycznia 2022 roku do 91 dni skrócony zostanie czas pobierania zasiłku chorobowego po utracie pracy. Bez zmian pozostanie czas niezdolności do pracy w przypadku ciąży lub gruźlicy. Tacy pracownicy mogą liczyć na 270 dni chorobowego.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, aby odnowić prawo do kolejnego pół roku płatnej nieobecności w pracy, potrzebny będzie 60-dniowy okres przerwy w L4. Pracownik musi więc na ten czas wrócić do zawodu.
Zmiany w L4 wprowadzono ze względu na postulaty pracodawców, którzy skarżą się na to, że ich pracownicy rzekomo biorą fałszywe zwolnienia lekarskie. Firmy twierdzą, że część osób wykorzystuje chorobowe na urlop lub podjęcie innej pracy. Prawdą jest jednak, że z roku na rok liczba wystawianych zwolnień lekarskich jest coraz wyższa.
- Powody tego wzrostu są różne - zmęczenie psychiczne wśród pracowników, spowodowane przeciągającym się stanem pandemii COVID-19, obawa przed drugą falą i zakażeniem siebie bądź bliskich, chęć "przeczekania" tej trudnej sytuacji. Wszystko to powoduje niemały ból głowy dla pracodawców. Kiedy dodamy do tego osoby faktycznie zakażone bądź przebywające na wymuszonej kwarantannie, sytuacja najmniejszych przedsiębiorców wydaje się dramatyczna, a wielu z nich zmuszonych zostaje zawiesić bądź zamknąć działalności - wyjaśniał wówczas portalowi PulsHR Mikołaj Zając.