Niedziele handlowe 2021. Czy 5 września zrobimy zakupy? Tak, choć to niehandlowa niedziela

Poprzednia niedziela wypadająca tuż przed początkiem nowego roku szkolnego była tą handlową, jedną z nielicznych w roku. Czy w tym tygodniu również swobodnie zrobimy zakupy w niedzielę 5 września? Tak, bez problemów. Sklepy znanych sieci handlowych będą otwarte, bo wykorzystują one, dopóki się da, fortel "na placówkę pocztową".

Na cały 2021 rok przypada siedem niedziel handlowych, z czego większość jest już za nami. Kiedy kolejne? 5 września nie będzie jedną z nich, co nie znaczy, ze nie zrobimy zakupów.

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Czy niedziela 5 września to niedziela handlowa?

Niedziela 5 września jest niedzielą niehandlową. Oznacza to, że będzie można kupić potrzebne produkty między innymi w osiedlowych sklepach, w których za ladą stanie sam właściciel. Oprócz tego otwarte będą:

Pomyłka bankuZalogowali się na konto, a tam 264 mld euro na minusie. Wpadka banku

  • sklepy przy stacjach paliw, 
  • kwiaciarnie, 
  • apteki,
  • sklepy z pamiątkami, 
  • saloniki prasowe, 
  • piekarnie, cukiernie, lodziarnie, 
  • sklepy o statusie placówki pocztowej, 
  • placówki handlowe zlokalizowane na dworcach. 

Nie jest to jednak koniec listy.

Duże sieci sprytnie omijają zakazu handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę staje się z czasem coraz mniej zauważalny, bo sklepy znalazły sposób, jak obejść ustawę. Duże sieci marketów, takie jak Biedronka, Intermarche, Lewiatan, Stokrotka czy Delikatesy Centrum oferują w swoich placówkach usługi pocztowe. Dzięki temu mogą prowadzić działalność również w niedziele, określone jako niehandlowe. W najbliższą niedzielę ma dołączyć do nich Lidl, Kaufland i Carrefour, a klienci niemal przestaną odczuwać, że istnieje podział na dni, w które można zrobić zakupy i na te, w które jest to utrudnione.

=Konferencja premiera i ministra finansw po posiedzeniu rzaduRzecznik rządu o podatkowej rewolucji. "Polski Ład jeszcze we wrześniu"

W związku z masowym obchodzeniem przepisów posłowie PiS domagają się zaostrzenia ustawy o zakazie handlu. - Chcemy, żeby ustawa o wolnych niedzielach działała w rzeczywistości, w praktyce, a nie żeby była omijana przez wykorzystywanie jakichś luk - mówił premier Mateusz Morawiecki. Pod koniec lipca trafił do Sejmu projekt ustawy uszczelniającej zakaz handlu. Na razie jednak zmian nie wprowadzono. Następne i ostatnie niedziele handlowe w 2021 roku ustalono na 12 i 19 grudnia.

Więcej o: