Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Co planuje rząd?

500 plus ma się zmienić w 2022 roku. Jeśli parlament przegłosuje poprawki, które przyjął rząd, 1 stycznia przyszłego roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy. Przypominamy, co ma się zmienić w programie 500 plus.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o programie socjalnym Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany, które niebawem mają wejść w życie, mogą nie przypaść wszystkim do gustu.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Obsługa 500 plus ma spaść na pracowników ZUS

"Rząd chce zoptymalizować proces przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus. Program realizowany jest na ogromną skalę i cieszy się dużą popularnością. Obecnie na ten cel zostało przeznaczonych już ponad 157 mld zł, z których korzysta blisko 6,5 mln dzieci" - napisano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

wózek inwalidzki (zdjęcie ilustracyjne)Zasiłek pielęgnacyjny 2021. Jaka jest wysokość świadczenia?

Jedną ze zmian będzie przekazanie obsługi programu socjalnego 500 plus pracownikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dokładając im tym samym pracy. Przypomnijmy, pracownicy ZUS skarżą się na przepracowanie, niskie zarobki i zapowiadają strajk.

Zmiany w 500 plus. Wnioski tylko online, a wypłata świadczenia tylko na konto bankowe

Kolejna planowana zmiana jest związana z formą składania wniosków o świadczenie. Do tej pory można było je składać zarówno za pośrednictwem internetu, jak i w tradycyjnej, papierowej formie. Jeśli natomiast parlament przegłosuje poprawki, które przyjął rząd, będzie to możliwe już tylko drogą elektroniczną, a to z kolei może znacznie utrudnić procedurę osobom niekorzystającym z komputera. Jednak według komunikatów rządu "z roku na rok obserwuje się wzrost dotyczący wykorzystania elektronicznych kanałów składania wniosków dotyczących programu Rodzina 500 plus". W 2018 roku było to ponad 32 procent wniosków, a w 2019 było prawie 66 procent.

Pieniądze - zdjęcie ilustracyjneEmerytury czerwcowe. Bez wyrównania strat

Zmienić ma się również sposób wypłaty świadczenia. Będzie to możliwe tylko i wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazany numer rachunku bankowego - beneficjenci nie będą już mogli otrzymać pieniędzy ze świadczenia w gotówce.

Więcej o: