Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o programie socjalnym Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany, które niebawem mają wejść w życie, mogą nie przypaść wszystkim do gustu.
"Rząd chce zoptymalizować proces przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus. Program realizowany jest na ogromną skalę i cieszy się dużą popularnością. Obecnie na ten cel zostało przeznaczonych już ponad 157 mld zł, z których korzysta blisko 6,5 mln dzieci" - napisano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jedną ze zmian będzie przekazanie obsługi programu socjalnego 500 plus pracownikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dokładając im tym samym pracy. Przypomnijmy, pracownicy ZUS skarżą się na przepracowanie, niskie zarobki i zapowiadają strajk.
Kolejna planowana zmiana jest związana z formą składania wniosków o świadczenie. Do tej pory można było je składać zarówno za pośrednictwem internetu, jak i w tradycyjnej, papierowej formie. Jeśli natomiast parlament przegłosuje poprawki, które przyjął rząd, będzie to możliwe już tylko drogą elektroniczną, a to z kolei może znacznie utrudnić procedurę osobom niekorzystającym z komputera. Jednak według komunikatów rządu "z roku na rok obserwuje się wzrost dotyczący wykorzystania elektronicznych kanałów składania wniosków dotyczących programu Rodzina 500 plus". W 2018 roku było to ponad 32 procent wniosków, a w 2019 było prawie 66 procent.
Zmienić ma się również sposób wypłaty świadczenia. Będzie to możliwe tylko i wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazany numer rachunku bankowego - beneficjenci nie będą już mogli otrzymać pieniędzy ze świadczenia w gotówce.