Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawimy zegarki na czas zimowy?

Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawimy wskazówki zegarów? Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi, jak zazwyczaj, pod koniec października. W tym czasie za oknem zdecydowanie wcześniej będzie zapadał zmrok, a jesień zagości u nas na dobre. 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki? 

W tym roku czas z letniego na zimowy zmienimy w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Wskazówki naszych zegarów trzeba będzie przesunąć o godzinę do tyłu z 3.00 na 2.00. Dzięki temu "zyskamy" jedną dodatkową godzinę snu. 

Zegarki analogowe będziemy musieli przestawić samodzielnie, jednak o te w telefonach i komputerach nie trzeba się martwić. Przestawią się one bowiem automatycznie. 

Spis powszechny. Kiedy mija termin? Które pytania nie są obowiązkowe? (zdjęcie ilustracyjne)Spis powszechny. Kiedy mija termin? Które pytania nie są obowiązkowe?

Pierwsza zmiana czasu miała miejsce w 1916 roku i zdecydowali się na nią Niemcy. W Polsce po raz pierwszy wprowadzono ją w 1919 roku. Obecnie natomiast zegarki przestawiamy nieprzerwanie od 1983 roku. Do 1995 roku na czas zimowy przechodziliśmy w ostatnią niedzielę września (obecnie robimy to w ostatnią niedzielę października). 

Zmiana czasu 2021. Czy to ostatni raz, kiedy przestawimy zegarki?

O zaprzestaniu kontynuowania tradycji zmieniania czasu mówi się już od dawna. Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską w 2018 roku wynika, że aż 84 proc. badanych chce zrezygnować ze zmiany czasu. W konsultacjach społecznych udział wzięło 4,6 mln osób. 

W 2019 roku na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii CBOS przeprowadził podobny sondaż. Niechętnych wobec zmiany czasu było wówczas 78,3 proc. respondentów. 

Parlament Europejski już w 2019 roku zapowiadał, że w 2021 roku przestawimy zegarki po raz ostatni. Państwa miały ustalić między sobą szczegóły tych zmian. Sprawa z czasem jednak ucichła. Proces konsultacji zaburzyła także epidemia koronawirusa, która stała się priorytetowym tematem w większości państw. Na razie nie wiadomo, kiedy na nowo zostaną podjęte rozmowy na temat zmiany czasu. 

Pogoda długoterminowa dla Europy Środkowej. Jaka będzie jesień 2021 roku? (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy wypada równonoc jesienna w 2021? Skutki przesilenia mogą być odczuwalne

Więcej o: