Początek jesieni 2021. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna, a kiedy kalendarzowa jesień?

Data astronomicznego początku jesieni związana jest z wrześniową równonocą i - w przeciwieństwie do terminu kalendarzowego początku tej pory roku - jest stała.

Pogoda już pod koniec sierpnia zaczęła przygotowywać nas na nadejście jesieni, ale do faktycznego początku tej pory roku - zarówno astronomicznego, jak i kalendarzowego - pozostało jeszcze kilka tygodni.

Zobacz wideo Złota jesień na powiekach! Makijaż ożywi szary dzień

Przesilenie jesienne. Co to takiego? Kiedy wypada?

Ten astronomiczny początek zwany jest równonocą jesienną lub jesiennym przesileniem. To moment, kiedy Ziemia przekracza punkt swojej orbity, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik, a jednocześnie są styczne do powierzchni Ziemi przy jej biegunach. Od tej chwili, przez kolejne pół roku biegun południowy będzie znajdował się bliżej Słońca niż biegun północny. Innymi słowy, bardziej oświetlona promieniami Słońca będzie wtedy południowa półkula Ziemi.

Jak wynika z samej nazwy, w trakcie równonocy jesiennej dzień i noc trwają mniej więcej tyle samo - po 12 godzin. Przesilenie to odbywa się zawsze w drugiej połowie września, ale jego data nie jest stała. W 2021 roku początek astronomicznej jesieni wypada w środę 22 września. Dzień ten potrwa dokładnie 12 godz. i 14 min. Będzie krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 32 min. oraz dłuższy od najkrótszego również o 4 godz. 32 min. Astronomiczna jesień zakończy się w momencie przesilenia zimowego 21 grudnia.

Początek kalendarzowej jesieni. Kiedy ją przywitamy?

Kalendarze początek jesieni ogłaszają co roku tego samego dnia - 23 września. W tym roku będzie to czwartek. Data kalendarzowego końca tej pory roku zbiegnie się z terminem wspomnianego już przesilenia zimowego, czyli 21 grudnia.

Więcej o: