Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo Google na stronie głównej. Służy uczczeniu pewnych wydarzeń - świąt, ludzi czy konkretnych osiągnięć. Tym razem amerykańskie przedsiębiorstwo postawiło na polskiego naukowca.
Rudolf Weigl był polskim biologiem urodzonym w 1883 roku w Przerowie pod Zakopanem; miejscowość znajdowała się wówczas na terenie Austro-Węgier, dziś natomiast należy do Czech. Weigl urodził się zresztą w rodzinie austriackiej. Kiedy miał jednak pięć lat, zmarł jego ojciec, a matka ponownie wyszła za mąż - tym razem za Polaka, Józefa Trojnara. Wtedy rodzina przeniosła się do Galicji na terenach dzisiejszej Małopolski.
Po ukończeniu studiów przyrodniczych na Uniwersytecie Lwowskim został asystentem profesora Józefa Nusbauma-Hilarowicza, następnie obronił doktorat, a w 1913 roku habilitację z zoologii, anatomii porównawczej i histologii. Gdy wybuchła I wojna światowa, Weigl został powołany do wojska i przydzielony do pracowni bakteriologicznej. Zbiegło się to z wybuchem epidemii tyfusu plamistego w austriackiej armii, w wyniku czego zmarło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.
Polski naukowiec poprosił władze wojska o przeniesienie go do obozu dla chorych, dzięki czemu mógł prowadzić intensywne badania nad zakażeniami. W końcu udało mu się wynaleźć pierwszą na świecie skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu, za co został nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny - wygraną udaremniły jednak komunistyczne władze, które oskarżały go o kolaborację z Niemcami. Uczony zasłynął także jako prekursor wykorzystywania owadów, a konkretnie wszy odzieżowej, jako zwierzęcia laboratoryjnego.
Rudolf Weigl zmarł nagle w roku 1957 w Zakopanem. Miał 74 lata. Jego ciało spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w Alei Zasłużonych. Naukowiec został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą.