Rudolf Weigl w Google Doodle. Kim był upamiętniony Polak?

Google raz na jakiś czas tymczasowo zmienia logo na swojej stronie głównej. Tym razem przedsiębiorstwo postanowiło upamiętnić 138. rocznicę urodzin Rudolfa Weigla. Czym zasłynął ten polski naukowiec?
Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat

Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo Google na stronie głównej. Służy uczczeniu pewnych wydarzeń - świąt, ludzi czy konkretnych osiągnięć. Tym razem amerykańskie przedsiębiorstwo postawiło na polskiego naukowca.

Rudolf Weigl - kim był?

Rudolf Weigl był polskim biologiem urodzonym w 1883 roku w Przerowie pod Zakopanem; miejscowość znajdowała się wówczas na terenie Austro-Węgier, dziś natomiast należy do Czech. Weigl urodził się zresztą w rodzinie austriackiej. Kiedy miał jednak pięć lat, zmarł jego ojciec, a matka ponownie wyszła za mąż - tym razem za Polaka, Józefa Trojnara. Wtedy rodzina przeniosła się do Galicji na terenach dzisiejszej Małopolski.

Po ukończeniu studiów przyrodniczych na Uniwersytecie Lwowskim został asystentem profesora Józefa Nusbauma-Hilarowicza, następnie obronił doktorat, a w 1913 roku habilitację z zoologii, anatomii porównawczej i histologii. Gdy wybuchła I wojna światowa, Weigl został powołany do wojska i przydzielony do pracowni bakteriologicznej. Zbiegło się to z wybuchem epidemii tyfusu plamistego w austriackiej armii, w wyniku czego zmarło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. 

Czym zasłynął Rudol Weigl?

Polski naukowiec poprosił władze wojska o przeniesienie go do obozu dla chorych, dzięki czemu mógł prowadzić intensywne badania nad zakażeniami. W końcu udało mu się wynaleźć pierwszą na świecie skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu, za co został nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny - wygraną udaremniły jednak komunistyczne władze, które oskarżały go o kolaborację z Niemcami. Uczony zasłynął także jako prekursor wykorzystywania owadów, a konkretnie wszy odzieżowej, jako zwierzęcia laboratoryjnego.

Rudolf Weigl zmarł nagle w roku 1957 w Zakopanem. Miał 74 lata. Jego ciało spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w Alei Zasłużonych. Naukowiec został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą. 

Więcej o: