Równonoc jesienna w 2021 - kiedy wypada ? Skutki przesilenia mogą być odczuwalne

Kiedy wypada równonoc jesienna 2021? Data jest zmienna i nie zawsze oznacza ten sam dzień. Skąd pochodzi nazwa równonocy jesiennej i jaki ma to zwiążek z przesileniem? Okazuje się, że zmiana pory roku dla niektórych osób może być wyjątkowo nieprzyjemna-dlaczego?

Równonoc jesienna to szczególna doba w ciągu roku, kiedy kończy się lato, a zaczyna atmosferyczna jesień. W 2019 roku przypadała na 23 września, a w 2020 na 22 września. Kiedy przypada w tym roku? Data jest ruchoma, ale możemy się jej spodziewać bardzo niedługo. Niektóre osoby poczują, że zbliża się czas jesiennej aury...na własnej skórze. Przesilenie jesienne to zbiór objawów, które mogą być wyjątkowo uciążliwe. Na czym polegają i jak je rozpoznać? Sprawdź, kiedy w 2021 nadejdzie atmosferyczna jesień

Zobacz wideo Andrzej Halicki: Jesienią mamy szansę na zdobycie nowych wyborców

Równonoc jesienna 2021 wypada pod koniec września. Kiedy dokładnie?

Równonoc jesienna każdego roku wypada w innym terminie. Zazwyczaj jest to przełom sierpnia i września. Jej data nie jest stała, a dokładniej zależy od tego, kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień. W 2021 roku równonoc wrześniowa przypada na środę, 22 września. Wtedy mówimy o jesiennym przesileniu.

Czym jest jesienne przesilenie i jaki ma związek z równonocą jesienną?

Równonoc jesienna to najprościej mówiąc moment, kiedy zmieniają się pory roku. Koniec lata i początek jesieni wiele osób odczuwa bardzo dotkliwie. Mówi się wtedy o słabszej kondycji psychicznej, ogólnym znużeniu i bólach głowy, oraz stawów. Zdarza się, że mimo wielu godzin snu, czujemy się niewyspani, a pierwsze dni nowej pory roku to również moment uaktywnienia się stanów depresyjnych. Nie każdy musi wiązać z początkiem jesieni wymienione objawy. Są jednak ludzie, szczególnie osoby dojrzałe, których organizm reaguje tak na zmianę pory roku ze względu na zegar biologiczny sterowany przez słońce. 

Dlaczego równonoc jesienna tak się nazywa? Ma to związek z długością dnia i nocy

Równonoc jesienna to umowna nazwa, która pochodzi od długości dnia i nocy, które w tym szczególnym dniu mają niemal identyczną długość. Dnia 22 września dzień będzie trwać 12 godzin i 14 minut. A to oznacza, że resztę doby wypełni noc. Ten niemal równy podział nazywamy równonocą jesienną. 

Więcej o: