Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się kilka miesięcy temu, 1 kwietnia. Jest to podstawowe badanie z zakresu statystyki ludności, której celem jest zgromadzenie informacji na temat stanu oraz struktury ludności w danym momencie na określonym terytorium.
Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku i zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy.
Są trzy możliwości, aby dokonać spisu:
Sam udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, a niedopełnienie formalności w terminie grozi karą finansową do 5 tysięcy złotych. Są jednak pytania, na które wypełniając formularz spisu powszechnego, nie trzeba odpowiadać i nie będzie się to wiązało z żadnymi konsekwencjami.
- Pytania o wyznanie i wiarę, podobnie jak pytania o przynależność do mniejszości etnicznych nie są obowiązkowe. Tam [w spisie - red.] jest opcja "nie chcę odpowiadać na to pytanie" - wyjaśnił w rozmowie z portalem money.pl dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Taka możliwość wynika z faktu, że polska konstytucja wyklucza konieczność odpowiadania na tego rodzaju pytania, ponieważ obowiązuje wolność religii i wyznania.