Spis powszechny. Kiedy mija termin? Które pytania nie są obowiązkowe?

Został tylko miesiąc, aby dopełnić formalności w związku ze spisem powszechnym. Sam udział w spisie jest obowiązkowy, ale nie na wszystkie pytania trzeba odpowiadać. Które z nich można bez konsekwencji pominąć?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się kilka miesięcy temu, 1 kwietnia. Jest to podstawowe badanie z zakresu statystyki ludności, której celem jest zgromadzenie informacji na temat stanu oraz struktury ludności w danym momencie na określonym terytorium.

Zobacz wideo Wypalenie zawodowe uznane za poważne zagrożenie dla zdrowia

Spis powszechny. Do kiedy można się spisać?

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku i zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop?Zaległy urlop - do kiedy trzeba go wykorzystać? Zostały ostatnie dni

Są trzy możliwości, aby dokonać spisu:

  • można to zrobić drogą internetową, wchodząc na stronę nsp2021.spis.gov.pl, a następnie logując się za pomocą numeru PESEL oraz indywidualnego hasła (aby definiować hasło, należy podać nazwisko rodowe matki) lub korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.
  • poprzez infolinię pod numerem telefonu 22 279 99 99 - wtedy to rachmistrz wprowadza do formularza dane
  • w urzędzie gminy - będzie tam do dyspozycji specjalnie utworzone stanowisku przygotowane do spisu przez internet.

Które pytania w spisie powszechnym nie są obowiązkowe?

Sam udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, a niedopełnienie formalności w terminie grozi karą finansową do 5 tysięcy złotych. Są jednak pytania, na które wypełniając formularz spisu powszechnego, nie trzeba odpowiadać i nie będzie się to wiązało z żadnymi konsekwencjami.

Pandemia (zdjęcie ilustracyjne)Polacy dużo bardziej nie ufają swojemu rządowi niż inne kraje Europy [SONDAŻ]

- Pytania o wyznanie i wiarę, podobnie jak pytania o przynależność do mniejszości etnicznych nie są obowiązkowe. Tam [w spisie - red.] jest opcja "nie chcę odpowiadać na to pytanie" - wyjaśnił w rozmowie z portalem money.pl dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Taka możliwość wynika z faktu, że polska konstytucja wyklucza konieczność odpowiadania na tego rodzaju pytania, ponieważ obowiązuje wolność religii i wyznania.

Więcej o: