Emerytury stażowe - najnowsze informacje. Od kiedy emeryci będą otrzymywać świadczenie?

Emerytury stażowe wciąż owiane są tajemnicą, co sprawia, że nowe świadczenie budzi w społeczeństwie wiele kontrowersji. Kiedy emerytury stażowe zostaną wprowadzone w Polsce? Odpowiadamy.

Emerytury stażowe są jedną z obietnic, którą prezydent Andrzej Duda złożył swoim wyborcom. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że emerytury stażowe zostaną wprowadzone do 100 dni od wprowadzenia Polskiego Ładu, ale temat ten wciąż wiąże się z wieloma niewiadomymi.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury stażowe 2021. Kiedy pojawią się w Polsce?

"Solidarność" nie czeka na decyzję Andrzeja Dudy i bierze sprawy w swoje ręce. Rozpoczęto już zbieranie podpisów ws. emerytur stażowych. "Podpisując się pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą #EmeryturaZaStaż bierzesz udział w demokracji bezpośredniej. Jeżeli zbierzemy 100 tys. podpisów, to Sejm BĘDZIE MUSIAŁ rozpatrzyć projekt"-  czytamy na stronie internetowej emeryturastaz.pl. Podpis może złożyć każda osoba, która posiada pełnię praw wyborczych. Podpisy zbierane są w siedzibie każdego z regionów NSZZ "Solidarność" do 6 października. "Im więcej zbierzemy podpisów, tym większą presję wywrzemy na politykach" - zachęcają organizatorzy.

Pieniądze - zdjęcie ilustracyjne14. emerytura 2021. Ile wyniesie "czternastka"? [TABELA]

Emerytury stażowe. Założenia "Solidarności"

Założenia projektu "Solidarności" w sprawie emerytur stażowych są następujące:

  • emerytura stażowa dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.;
  • na emeryturę stażową może przejść osoba, której staż pracy wynosi 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn;
  • emerytura stażowa wyliczana przez składki nie byłaby niższa od emerytury minimalnej. Obecnie emerytura minimalna wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1022,30 zł "na rękę".

14. emerytura. Kiedy wypłata? (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura. Kiedy wypłata? Ile emeryci dostaną na rękę? [WYLICZENIA]

Emerytura stażowa to dodatkowa, nowa możliwość przejścia na emeryturę, bez względu na wiek i po wykazaniu się okresem ubezpieczeniowym - 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet. Każda osoba będzie miała jednak prawo wyboru, czy chce przejść na emeryturę, czy kontynuować pracę zarobkową.

Więcej o: