Spis powszechny. Do kiedy można się spisać? Jak to zrobić online?

Ilu nas jest? Kim jesteśmy? Jak żyjemy? Na te pytania państwo spróbuje odpowiedzieć dzięki Narodowemu Spisowi Powszechnemu. Do kiedy i jak można się spisać?

Wciąż jeszcze może spisać i zrobić to w terminie - warto pamiętać o tym obowiązku, ponieważ odmowa wzięcia udziału w spisie powszechnym może skutkować karą pieniężną do 5 tysięcy złotych.

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Spis powszechny. Do kiedy można się spisać?

Czas na samodzielnie spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 upływa  30 września. "Pamiętaj, że udział w spisie to twój obowiązek" - przypomina GUS. "Pamiętaj, że masz na to czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez internet lub telefon na infolinii spisowej" - czytamy na stronie internetowej gov.pl. 

Zgodnie z art. 17a ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

Włodzimierz Cimoszewicz Przedterminowe wybory? Cimoszewicz: To coraz bardziej prawdopodobne

Spis Powszechny. Jak się spisać?

Jest kilka kanałów, za których pośrednictwem można podać swoje dane, a tym samym wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Wśród nich są:

  • spis przez internet, czyli online, to najszybsza i najwygodniejsza forma. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej spis.gov.pl. Cała procedura zajmuje nie więcej niż kilka minut. Główny Urząd Statystyczny udostępnił nagrania instruktażowe wyjaśniające, jak spisać się przez internet.
 
  • Drugą opcją jest spis drogą telefoniczną. Osoby, które nie mogą lub nie potrafią dokonać spisu online, mogą zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Rachmistrz wprowadzi wtedy do formularza wszystkie dane.
  • Można również odwiedź najbliższy urząd gminy i spisać się przez internet na specjalnie utworzonym w tym celu stanowisku.

Jeśli nie spiszemy się sami, możemy spodziewać się telefonu od rachmistrza i będzie to ostatni moment, aby dopełnić formalności. Warto pamiętać, że niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.

Inflacja. Eksperci spodziewają się rekordu. Nawet 5,3 proc. Inflacja. Eksperci spodziewają się rekordu. Nawet 5,3 proc. "Najwięcej od 20 lat"?

Spis ludności to - za Encyklopedią PWN - podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.

Więcej o: