Wojna hybrydowa - co to jest? O co polskie władze oskarżają Białoruś?

Wojna hybrydowa to termin, który coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Politycy określają nim działania reżimu Alaksandra Łukaszenki wymierzone przeciwko Polsce. Czym jednak jest wojna hybrydowa? Jaka jest różnica pomiędzy wojną hybrydową a zwykłym konfliktem zbrojnym?

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej spowodował, że politycy sięgają po mocne słowa. Oskarżenia o "wojnę hybrydową" i "atak hybrydowy" padają pod adresem Białorusi z ust premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Na czym polega wojna hybrydowa? 

Zobacz wideo Usnarz Górny. Reportaż Gazeta.pl z granicy polsko-białoruskiej

Wojna hybrydowa - co to znaczy? Prowadzi do osłabienia "wewnętrznej sterowności" państwa

Wojna hybrydowa to strategia polegająca na połączeniu różnorodnych działań w celu osiągnięcia efektu politycznego. Wojna hybrydowa nie ma charakteru konwencjonalnego konfliktu zbrojnego i jest prowadzona bez oficjalnego wypowiedzenia. Jej charakter ma pozwolić agresorowi na osiągniecie celów politycznych przy jednoczesnym uniknięciu odpowiedzialności. 

Wojna hybrydowa łączy różnorodne działania, m.in.: 

  • polityczne,
  • militarne,
  • gospodarcze, 
  • informacyjne,  
  • cybernetyczne, 
  • historyczne, 
  • psychologiczne. 

Celem wojny hybrydowej jest zdestabilizowanie sytuacji w danym regionie. Wykorzystuje się w tym celu narzędzia, takie jak: dezinformacja, presja ekonomiczna, czy choćby cyberataki. Wojna hybrydowa prowadzi do osłabienia "wewnętrznej sterowności" państwa. Dzięki temu agresor, bez wszczęcia konwencjonalnego konfliktu zbrojnego, doprowadza do wymuszenia ustępstw wobec własnych decyzji politycznych, a w skrajnych przypadkach nawet do aneksji terytorium atakowanego państwa. 

Wojna hybrydowa na Ukrainie

Jako przykład wojny hybrydowej bardzo często wskazuje się konflikt pomiędzy Ukrainą a Rosją, który rozpoczął się w 2014 r. Rosja wykorzystała w nim hybrydowe metody prowadzenia wojny (dezinformacja, presja ekonomiczna, wojna psychologiczna), które w każdej chwili mogła zamienić na konwencjonalne środki militarne.  

Moskwa szerzyła dezinformację w celu przedstawienia proeuropejskich protestów Ukraińców jako "faszystowskich" i "banderowskich" wystąpień. Ukrainę przedstawiono jako państwo upadłe i pogrążone w chaosie. Celem dezinformacji było zbudowanie poparcie dla Rosji na Półwyspie Krymskim, gdzie dominuje język rosyjski. 

Rosja wykorzystywała również wojnę psychologiczną, polegającą na regularnym przeprowadzaniu manewrów w pobliżu granicy z Ukrainą. Celem takiego działania było doprowadzenie do paniki i strachu przed lądową inwazją. Z kolei elementem ekonomicznym rosyjskiej wojny hybrydowej było wstrzymywanie dostaw gazu oraz podnoszenie jego ceny. 

Więcej o: