Halloween 2021. Kiedy obchodzimy święto strachów? Skąd wzięła się ta tradycja?

Halloween, czyli święto strachów coraz bliżej. Amerykańska tradycja, która zyskuje coraz większą popularność na świecie, od kilku lat chętnie obchodzona jest także w Polsce. Kiedy przypada?

Halloween to ulubiony zwyczaj wszystkich tych, którzy lubią się bać. Z tej okazji domy ozdabiane są dyniami (koniecznie "wyszczerzonymi" w upiornym uśmiechu), światełkami, sztucznymi pajęczynami i innymi dekoracjami, kojarzącymi się z motywami, jakie znamy z horrorów. To święto uwielbiane przez dzieci, które tego wieczoru przebierają się za duchy, wampiry, wiedźmy, zombie czy ulubione postacie z filmów i gier wideo. W tych strojach ruszają bawić się i "straszyć" swoich sąsiadów z nieodłącznym hasłem "cukierek albo psikus" (ang. trick or treat). Jeśli sąsiad chce uniknąć psoty, musi dać gościom słodkości.

Zobacz wideo Makijaż na Halloween w 30 sekund. To bardzo proste!

Halloween 2021. Kiedy wypada święto duchów i upiorów?

Halloween co roku przypada 31 października, czyli tuż przed dniem Wszystkich Świętych obchodzonym 1 listopada. Stąd też najprawdopodobniej wzięła się nazwa "All Hallows' Eve". Tradycja najbardziej znana jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale sporą popularność zyskała również w innych krajach świata, w tym także w Polsce.

zegar (zdjęcie ilustracyjne)Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

Dokładna geneza Halloween nie jest znana, jednak zdaniem niektórych historyków tradycja wywodzi się od celtyckiego święta na powitanie zimy, zwanego w Irlandii Samhein ("koniec lata"), w Walii Nos Galan Gaeaf ("wieczór zimowy"), zaś na terenach anglosaskich Blodmonath ("krwawy miesiąc"). Celtyccy druidzi sądzili, że podczas Samhein dochodziło do zatarcia granicy pomiędzy światem żywych a zaświatami. Wierzono, że dusze osób, które zmarły w minionym roku, były wysyłane na ziemię, by móc odpokutować swoje przewinienia. Ludność paliła ogniska, które miały przyciągać dobre duchy, a odganiać złe. Uważa się, że właśnie wtedy miał swój początek halloweenowy zwyczaj przebierania się w maski i dziwne stroje.

Dzień Chłopaka - zdjęcie ilustracyjneDzień Chłopaka 2021 - kiedy go obchodzimy?

Więcej o: