Spis powszechny 2021 rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy 30 września. Należy jednak pamiętać, że czas na wypełnienie formularza może skończyć się dla nas wcześniej - w momencie, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.
- Przypominam wszystkim, bo często ten argument słyszymy, że mamy czas do końca września. Tak, chyba że zadzwoni do państwa lub przyjdzie rachmistrz spisowy. Wtedy już tego czasu nie ma. W tym momencie dla każdego, z którym się skontaktujemy, ten czas się kończy. Ten czas jest jakby dla nas, nie dla respondentów. Respondentów jednak namawiamy, żeby się spisać przez internet, tak jest najszybciej - powiedział prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkut w czerwcowej rozmowie z Radiem Wrocław.
Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy dla wszystkich osób fizycznych stale zamieszkujących i czasowo przebywających w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania. Spisowi podlegają także mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania czy inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami. Osoby, które nie wezmą udziału w spisie powszechnym, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 5 tys. zł. Z karą muszą się liczyć także ci, którzy podadzą w formularzu fałszywe informacje. W takim przypadku, prócz grzywny, grozić może do dwóch lat więzienia. Kara jest wymierzana przez sąd, a podstawą prawną do jej wymierzenia jest ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
W spisie powszechnym 2021 można wziąć udział na kilka sposobów: