Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

Powoli zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy to ostatni raz, gdy przestawimy wskazówki?
Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Przestawimy wtedy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu, z 3:00 na 2:00, zyskując jednorazowo dodatkową godzinę snu.

Pamiętajmy, by przekręcić wskazówki w zegarach analogowych. Zmianą czasu w telefonach komórkowych i komputerach nie musimy zawracać sobie głowy - zadba o to ich system.

Czy kiedykolwiek uda się rozwiązać zagadkę Zodiaka? To coraz mniej prawdopodobneMordował zakochane pary i drwił z policji. Pół wieku później nadal pozostaje nieuchwytny

Zmiana czasu na zimowy. Czy to ostatni raz, gdy przestawiamy wskazówki?

Lekarze wskazują na negatywne skutki zmiany czasu na zimowy, takie jak ryzyko depresji, rozregulowanie zegara biologicznego, bezsenność, problemy z koncentracją i mniej energii do życia. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2018 roku przez Komisję Europejską, aż 84 proc. ankietowanych było za zniesieniem zmian czasu. W społecznych konsultacjach wzięło udział 4,6 mln osób. Podobny sondaż rok później przeprowadziło w Polsce CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Badanie wykazało, że zmiana czasu nie podoba się 78,3 proc. respondentów. Większość z nich (74 proc.) deklarowała, że gdyby w Polsce obowiązywał jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni środkowoeuropejski, na który przestawiamy wskazówki pod koniec marca.

Kościół - zdjęci ilustracyjneSpis Powszechny 2021. Pytanie o wyznanie - jak na nie odpowiedzieć?

Parlament Europejski zapowiadał w 2019 roku, że w 2021 ostatni raz przestawimy zegarki, ale z czasem sprawa ucichła. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie premiera. Ostatni taki dokument rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłużono w ten sposób stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Więcej o: