Dokąd powinieneś wybrać się na urlop, jeśli cenisz spokój? Okazuje się, że takich wyludnionych miejsc jest w polskich górach całkiem sporo.
To niezbyt popularne pasmo w Sudetach Wschodnich, jedno z najdzikszych w tej okolicy. Przez niektórych Góry Bialskie nazywane są sudeckimi Bieszczadami. Mimo że miejsce to oferuje przepiękne krajobrazy, tamtejsze trasy są w zasadzie wyludnione. Szlaki prowadzą przez niezwykle atrakcyjne turystycznie miejsca - m.in. przez rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki.
Hyrlata jest szczytem położonym w Beskidach Zachodnich. Choć zachwyca swoimi przyrodniczymi i turystycznymi walorami, to jej szlaki nie należą do najczęściej uczęszczanych przez turystów - i to w sezonie. Jeszcze do niedawna nie prowadziły tamtędy oficjalne szlaki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ani ścieżki przyrodnicze.
Staników Żleb to dolina znajdująca się pomiędzy Doliną Małej Łąki a Doliną Kościeliską w Tatrach Zachodnich. Nazwa tego miejsca pochodzi od nazwiska góralskiej rodziny Staników mieszkających w tej okolicy. Z grzbietu doliny rozciąga się widok na Czerwone Wiechy, Dolinę Miętusia i Giewont. Osoby, które cenią sobie ciszę i brak tłumów docenią wędrówkę szlakiem prowadzącym z doliny Staników na Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.).
Bieszczady cieszą się opinią najspokojniejszych gór w kraju. Do pasma Bieszczad Zachodnich należy Smerek, szczyt o wysokości 1222 m n.p.m. Z jego połonin można podziwiać szerokie, malownicze panoramy widokowe. Warto odwiedzić też Bukowe Berdo i Szeroki Wierch.
Góra Janowskiego (516 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pasma niewysokich gór, należących do rzadziej odwiedzanych w Polsce. Wybierając się tam na urlop, warto zwiedzić Zamek Ogrodzieniec, malowniczą Dolinę Prądnika oraz Grotę Łokietka znaną z legendy o pijaku, który ocalił życie polskiego króla. To teren szczególnie atrakcyjny dla wspinaczy, rowerzystów oraz fanów jazdy konnej.