Emerytura minimalna 2021. Komu należy się emerytura minimalna i ile wynosi świadczenie?

Minimalna emerytura 2021 - co trzeba wiedzieć? Waloryzacja emerytur i rent wprowadziła wiele zmian. Ile wynosi próg minimalny w przypadku tego rodzaju świadczenia? Kto może ubiegać się o emeryturę minimalną? Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi emerytury minimalnej.

W 2020 roku emeryturę minimalną pobierało 230 tysięcy seniorów, a kwot poniżej jej wartości 310 tysięcy seniorów.

Zobacz wideo Rozmawialiśmy z seniorami zaszczepionymi na COVID-19

Emerytura minimalna. Ile wynosi wysokość świadczenia?

Obecnie emerytura minimalna wynosi 1250,88 zł brutto, co sprawia, że seniorzy otrzymują na rękę 1066,66 zł. W stosunku do roku poprzedniego kwota otrzymywana przez seniorów jest  wyższa o 50,88 zł. Zgodnie z zapowiedziami rządu, w 2022 roku kwota netto emerytury minimalnej ma być wyższa o kolejne 50 zł. Mimo ogromnych obietnic projekt pozostał na etapie czteroprocentowej poprawie sytuacji rent i emerytur.

Najniższa emerytura 2021. Kto może skorzystać z emerytury minimalnej?

Emerytura jest wyliczana przez ZUS na podstawie środków zgromadzonych na koncie ZUS i OFE. Aby otrzymać emeryturę, należy również osiągnąć wiek emerytalny tzn. odpowiednią liczbę lat stażu pracy. W staż pracy ni wliczają się umowy o dzieło ani umowy na zlecenie. Nie oznacza to jednak, że osoby, które przepracowały na tzw. "śmieciówkach" całe życie, nie mają prawa do świadczenia emerytalnego. Warto mieć jednak na uwadze, że w takim przypadku emerytura będzie bardzo niska.

Warto wiedzieć, że staż pracy nie uwzględnia umowy o dzieło czy na zlecenie. Bardzo często zdarza się, że składki emerytalne nie są nawet od nich pobierane. Osoby, które przez całe życie pracowały na ich podstawie, mogą spodziewać się bardzo niskich emerytur. Rząd podjął  jednak decyzję o wypłaceniu minimalnej emerytury osobom, które mają trudną sytuację życiową, jeśli mają przepracowane 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Jest to jedyny warunek postawiony przez ZUS.

W październiku Sejm ma zadecydować o wprowadzeniu emerytur stażowych. Wówczas kobiety będą mogły zrezygnować z pracy po 35 latach, a mężczyźni po 40 latach pracy. Oznacza to obniżenie wieku emerytalnego dla niektórych Polaków.

Więcej o: