500 plus z wyrównaniem. Co zrobić, by otrzymać wyższe świadczenie?

Kto może liczyć na otrzymanie świadczenia 500 plus z wyrównaniem? Kiedy osoby uprawnione otrzymają środki? Jak złożyć wniosek?
Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Otrzymanie świadczenia 500 plus wraz z wyrównaniem zależy od terminu złożenia o nie wniosku. Kto więc będzie mógł liczyć na jego otrzymanie? Jak złożyć wniosek? Podpowiadamy.

Świadczenie 500 plus z wyrównaniem. Kto i kiedy je otrzyma?

Od 2021 roku 500 plus przyznawane jest na nowych zasadach. Teraz, by otrzymać świadczenie, konieczne jest złożenie wniosku. Obecnie prawo do świadczenia ustalone jest na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. O 500 plus trzeba wnioskować więc co roku. 

Świadczenie rodzicielskie. Komu przysługuje? Ile wynosi? (zdjęcie ilustracyjne)Świadczenie rodzicielskie. Komu przysługuje? Ile wynosi?

Termin gwarantujący utrzymanie ciągłości jego otrzymywania minął z końcem kwietnia, jednak osoby, które wniosek złożyły jeszcze w maju, świadczenie otrzymały między czerwcem a lipcem tego roku. W przypadku osób, które wniosek złożyły natomiast już w czerwcu, na otrzymanie świadczenia mogą liczyć do końca sierpnia.

Wyrównania nie dostaną natomiast osoby, które wniosek o świadczenie złożyły po 30 czerwca. Jak tłumaczył w czerwcu wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, takie osoby otrzymają pieniądze od miesiąca, w którym złożą wniosek. Dodał jednak, że zdecydowana większość rodziców już to zrobiła, więc problem braku wyrównania 500 plus nie będzie raczej powszechny. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 1000 plus (zdjęcie ilustracyjne)1000 plus przyjęte przez rząd. "Inwestycja w rodzinę"

Jak złożyć wniosek o 500 plus? Najlepiej zrobić to online

500 plus przysługuje rodzicom od czasu narodzin ich dziecka, do ukończenia przez nie 18 roku życia. Dotyczy to także dzieci w pieczy zastępczej. Wnioski o świadczenie można składać online za pośrednictwem portalu Emp@tia, a także przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. 

Więcej o: