Międzynarodowy Dzień Psa 2021. Kiedy przypada święto "najlepszych przyjaciół człowieka"?

W czwartek 26 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa. Jaka jest historia tego niezwykłego święta?

"Najlepsi przyjaciele człowieka", jak nie bez kozery nazywa się psy, mają okazję do świętowania aż dwa razy w roku. Jedną z nich jest Dzień Psa obchodzony od 2007 roku, zainicjowany przez polskie czasopismo "Przyjaciel Pies". Święto przypada 1 lipca, a jego termin nie jest przypadkowy: latem wiele psów trafia do schronisk, bo ich właściciele często nie wiedzą, jak zapewnić opiekę zwierzętom, gdy sami wyjadą na wakacje. Z tej okazji schroniska i organizacje prozwierzęce organizują akcje adopcyjne i pomocowe dla swoich podopiecznych, starając się zwiększyć świadomość na temat traktowania psów w społeczeństwie.

Zobacz wideo W wakacje Polacy nagminnie pozbywają się zwierząt

Międzynarodowy Dzień Psa. Kolejna świetna okazja do świętowania z naszymi pupilami

Drugą, a zarazem najbliższą czasowo okazją, jest Międzynarodowy Dzień Psa. Obchodzony jest co roku 26 sierpnia, na pamiątkę adopcji psa o imieniu Sheltie, którego przygarnęła pod swój dach rodzina Colleen Paige - amerykańskiej działaczki na rzecz praw zwierząt. W chwili, gdy psiak trafił pod ich opiekę, Colleen miała 10 lat. Pomysł na stworzenie tego święta narodził się w jej głowie w 2004 roku. Święto, które w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest jako Narodowy Dzień Psa, na przestrzeni kolejnych lat zyskiwało coraz większą popularność na świecie.

Jak podkreślają twórcy strony poświęconej Międzynarodowemu Dniu Psa, to święto "wszystkich psów, zarówno mieszańców jak i rasowych". Zaznaczają, że ich "misją jest uświadamianie społeczeństwu, jak wiele jest psów, które potrzebują ratunku, a także docenienie psów towarzyszących rodzinom oraz tych, które każdego dnia ciężko pracują, by ratować ludzkie życie, zapewniać nam bezpieczeństwo i komfort". Wspomniano m.in. o psich stróżach, psach pomagających organom ścigania czy psach-przewodnikach.

Więcej o: