Międzynarodowy Dzień Psa 2021. Kiedy przypada święto "najlepszych przyjaciół człowieka"?

W czwartek 26 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa. Jaka jest historia tego niezwykłego święta?

"Najlepsi przyjaciele człowieka", jak nie bez kozery nazywa się psy, mają okazję do świętowania aż dwa razy w roku. Jedną z nich jest Dzień Psa obchodzony od 2007 roku, zainicjowany przez polskie czasopismo "Przyjaciel Pies". Święto przypada 1 lipca, a jego termin nie jest przypadkowy: latem wiele psów trafia do schronisk, bo ich właściciele często nie wiedzą, jak zapewnić opiekę zwierzętom, gdy sami wyjadą na wakacje. Z tej okazji schroniska i organizacje prozwierzęce organizują akcje adopcyjne i pomocowe dla swoich podopiecznych, starając się zwiększyć świadomość na temat traktowania psów w społeczeństwie.

Zobacz wideo W wakacje Polacy nagminnie pozbywają się zwierząt

Międzynarodowy Dzień Psa. Kolejna świetna okazja do świętowania z naszymi pupilami

Drugą, a zarazem najbliższą czasowo okazją, jest Międzynarodowy Dzień Psa. Obchodzony jest co roku 26 sierpnia, na pamiątkę adopcji psa o imieniu Sheltie, którego przygarnęła pod swój dach rodzina Colleen Paige - amerykańskiej działaczki na rzecz praw zwierząt. W chwili, gdy psiak trafił pod ich opiekę, Colleen miała 10 lat. Pomysł na stworzenie tego święta narodził się w jej głowie w 2004 roku. Święto, które w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest jako Narodowy Dzień Psa, na przestrzeni kolejnych lat zyskiwało coraz większą popularność na świecie.

Spacer z psem (zdjęcie ilustracyjne)Jak psy znoszą upał? Kiedy je smarować? O czym pamiętać podczas spaceru?

Jak podkreślają twórcy strony poświęconej Międzynarodowemu Dniu Psa, to święto "wszystkich psów, zarówno mieszańców jak i rasowych". Zaznaczają, że ich "misją jest uświadamianie społeczeństwu, jak wiele jest psów, które potrzebują ratunku, a także docenienie psów towarzyszących rodzinom oraz tych, które każdego dnia ciężko pracują, by ratować ludzkie życie, zapewniać nam bezpieczeństwo i komfort". Wspomniano m.in. o psich stróżach, psach pomagających organom ścigania czy psach-przewodnikach.

Więcej o: