Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy 30 września. Spis jest podstawowym badaniem i źródłem danych z zakresu statystyki ludności, której celem jest zgromadzenie informacji na temat stanu oraz struktury ludności w danym momencie na określonym terytorium. W Polsce spis jest przeprowadzany co 10 lat.
Mamy trzy możliwości, aby dokonać spisu. Możemy to zrobić samodzielnie wchodząc na stronę: nsp2021.spis.gov.pl, a następnie logując się za pomocą:
Spisać może nas również rachmistrz, który może do nas zadzwonić lub przeprowadzić bezpośredni wywiad odwiedzając nas w domu. Choć spisywać się możemy jeszcze do końca września, to rachmistrzowie już zaczęli dzwonić i odwiedzać osoby, które nie zrobiły tego jeszcze przez internet. Musisz pamiętać, że jeżeli rachmistrz się z tobą skontaktuje, masz obowiązek udzielić odpowiedzi na pytania spisowe. Telefon od rachmistrza, jest również jednoznaczny, z tym że kończy się czas na samodzielnie spisanie.
Za odmowę wzięcia udziału spisie powszechnym grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. złotych, z kolei za podanie fałszywych informacji grozi kara pozbawienia wolności. Już wcześniej pisaliśmy w Gazeta.pl o tym, że Główny Urząd Statystyczny informował, że pierwsze zawiadomienia w sprawie niewzięcia udziału w spisie, zostały już skierowane na policję. "W związku z pytaniami dotyczącymi odmów udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 informuję, że w przypadku, gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Dotychczas złożonych zostało blisko 80 wniosków. Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji - informuje GUS.