Spis Powszechny 2021. Czy rozmowa telefoniczna z rachmistrzem jest konieczna? Co grozi za odmowę?

Od kilku miesięcy trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Większość obywateli dokonuje samospisu przez internet, jednak możliwe jest, że zadzwoni do nas rachmistrz lub pojawi się u nas w domu. Czy mamy obowiązek go przyjąć?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy 30 września. Spis jest podstawowym badaniem i źródłem danych z zakresu statystyki ludności, której celem jest zgromadzenie informacji na temat stanu oraz struktury ludności w danym momencie na określonym terytorium. W Polsce spis jest przeprowadzany co 10 lat.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Co zrobić, kiedy zadzwoni do nas rachmistrz?

Mamy trzy możliwości, aby dokonać spisu. Możemy to zrobić samodzielnie wchodząc na stronę: nsp2021.spis.gov.pl, a następnie logując się za pomocą:

  • numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (aby definiować hasło, należy podać nazwisko rodowe matki);
  • korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
  • wpisując adresu e-mail oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu - metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL.

Lody EkipaEkipa zostanie na lodzie? Krakowski przedsiębiorca chce zastrzec nazwę Lody Ekipa

Spisać może nas również rachmistrz, który może do nas zadzwonić lub przeprowadzić bezpośredni wywiad odwiedzając nas w domu. Choć spisywać się możemy jeszcze do końca września, to rachmistrzowie już zaczęli dzwonić i odwiedzać osoby, które nie zrobiły tego jeszcze przez internet. Musisz pamiętać, że jeżeli rachmistrz się z tobą skontaktuje, masz obowiązek udzielić odpowiedzi na pytania spisowe. Telefon od rachmistrza, jest również jednoznaczny, z tym że kończy się czas na samodzielnie spisanie.

'Dobry Start'. Kto może dostać 300 plus?"Dobry Start". Kto może dostać 300 plus? Do kiedy złożyć wniosek?

Co grozi za nie wzięciu udziału w samospisie? 

Za odmowę wzięcia udziału spisie powszechnym grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. złotych, z kolei za podanie fałszywych informacji grozi kara pozbawienia wolności. Już wcześniej pisaliśmy w Gazeta.pl o tym, że Główny Urząd Statystyczny informował, że pierwsze zawiadomienia w sprawie niewzięcia udziału w spisie, zostały już skierowane na policję. "W związku z pytaniami dotyczącymi odmów udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 informuję, że w przypadku, gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Dotychczas złożonych zostało blisko 80 wniosków. Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji - informuje GUS. 

Więcej o: