Spis Powszechny 2021. Pytanie o wyznanie - jak na nie odpowiedzieć?

Od kilku miesięcy trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, jedno z pytań, które znajduje się w kwestionariuszu dotyczy wiary. Czy musimy ujawniać jaką religię wynajem? Co mówi na ten temat konstytucja?

Według informacji opublikowanej na stronie akcji "Chcę się liczyć" w Polsce mówi się, że jest 96 proc. katolików - wynika tak z danych zebranych w spisie w 2011 roku. Z kolei na msze regularnie uczęszcza jedynie 27 proc. Polaków.

Zobacz wideo Na czym będzie polegała loteria narodowa? "Będą cztery szanse"

Narodowy Spis Powszechny - jak odpowiedzieć na pytanie o wyznanie?

"Do jakiego wyznania religijnego (kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy?" - to jedno z pytań, które znajduje się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Do wyboru mamy następujące odpowiedzi:

1. Należę do wyznania:

  • Kościół Rzymskokatolicki (Kościół katolicki - obrządek łaciński)
  • Kościół Prawosławny
  • Świadkowie Jehowy
  • Kościół Ewangelicko-Augsburski
  • Kościół Greckokatolicki (Kościół katolicki - obrządek bizantyjsko-ukraiński)
  • Kościół Zielonoświątkowy
  • Kościół Starokatolicki Mariawitów
  • inne

2. Nie należę do żadnego wyznania;

3. Nie chcę odpowiadać na to pytanie.

Czy mamy jednak obowiązek odpowiadać na to pytanie? Zgodnie z art. 53 ust. 7 Konstytucji "nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania". Dlatego też w spisie pojawiła się odpowiedź - "Nie chcę odpowiadać na to pytanie".

Na stronie chcesieliczyc.pl można znaleźć odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z określaniem wyznania na potrzeby spisu. Pomysłodawcy akcji przekonują, by nie odmawiać odpowiedzi na to pytanie. "Jeśli nie masz wątpliwości, że należysz do konkretnego wyznania, wybierz je z listy. Warto zaznaczyć - chrzest (np. w Kościele Katolickim) nie oznacza, że musisz podawać się za jego członka / członkinię. Odpowiadaj tak, jak się czujesz. Pytanie o wyznanie to pytanie o poczucie przynależności" - piszą. "Jeśli jesteś osobą bezwyznaniową, agnostykiem / agnostyczką lub ateistą / ateistką, wybierz opcję 'nie należę do żadnego wyznania'" - przekonują. 

Do kiedy można się spisać i jak to zrobić?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Aby wziąć udział w spisie powszechnym, należy zalogować się na stronie: nsp2021.spis.gov.pl za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub numeru PESEL. Wówczas możemy przejść do wypełnienia ankiety. Ważne - samospisu można dokonać wyłącznie w ciągu dwóch tygodni od pierwszego zalogowania na stronie. Przypominamy także, że udział w spisie jest obowiązkowy.

Więcej o: