Spis powszechny 2021. Do kiedy można się spisać?

Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy, a niedopełnienie formalności może skutkować otrzymaniem kary pieniężnej. Do kiedy i jak można się spisać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 to spis statystyczny, który odbywa się w dniach od 1 kwietnia do 30 września 2021. Według pierwotnych planów miał się odbywać od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021, ale termin wydłużono z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19.

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Spis powszechny. Jak się spisać?

Obowiązkową formą jest samospis internetowy - można go wykonać o każdej porze, na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon lub wywiad z rachmistrzem. Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy, rachmistrzowi nie można więc odmówić realizacji spisu - czytamy na stronie internetowej gov.pl

Za osoby małoletnie zgodnie z przepisami ustawy o NSP spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

Deszcz / zdjęcie ilustracyjne Pogoda. Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw przed ulewnym deszczem

Język migowy. Wsparcie tłumacza przy spisie

Osoby, które mają pytania dotyczące spisu, ale potrzebując pomocy tłumacza migowego, mogą skorzystać na stronie pjm.spis.gov.pl z wideoczatu w Polskim Języku Migowym (PJM). "Wybierając wideoczat z tłumaczem migowym, można uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania oraz zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie Narodowego Spisu Powszechnego" - czytamy na stronie.

Migranci na granicy polsko - białoruskiej w Usnarzu Górnym (19.08.2021) Usnarz Górny. Straż Graniczna: Po stronie białoruskiej przebywają 24 osoby

Tłumacz jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, nie ma on jednak możliwości przeprowadzenia spisu - tym zajmują się rachmistrzowie posługujący się językiem migowym. "Aby umówić się z rachmistrzem spisowym posługującym się PJM, należy skorzystać z formularza dostępnego na stronie pjm.spis.gov.pl w górnym prawym rogu, po kliknięciu w przycisk 'Tutaj umówisz się na spis z rachmistrzem w PJM'" - poinformowano.

Więcej o: