Pełnia. Niebieski Księżyc zobaczymy już w ten weekend. Czym jest to zjawisko?

Niedawno spoglądaliśmy w niebo, by oglądać rój spadających gwiazd, czyli perseidy, a już w ten weekend ponownie warto skierować wzrok w górę - tym razem przed nami zjawisko zwane niebieskim Księżycem.

Niebieski Księżyc, to po prostu pełnia. Dlaczego jednak ta konkretna miałaby być wyjątkowa i różnić się od innych? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Pełnia niebieskiego Księżyca. O co chodzi?

Pełnia sama w sobie nie jest niczym szczególnym - występuje co miesiąc i jest to naturalny cykl astronomiczny. Niebieski księżyc jest natomiast określeniem drugiej pełni Księżyca w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego. Określa się też w ten sposób trzecią z czterech pełni Księżyca w ciągu astronomicznej pory roku.

Dodane cukry to cukry i syropy, które dodano do produktów spożywczych w procesie ich przygotowania, w przeciwieństwie do cukrów naturalnie występujących w pokarmach, takich jak owoce czy mlekoJemy o 12 kg przetworzonego cukru więcej niż 10 lat temu

Takie zjawisko występuje rzadko, średnio raz na dwa i pół roku. Sama nazwa natomiast nie ma w praktyce związku z kolorem, księżyc nie robi się wtedy niebieski. Chodzi jedynie o to, aby podkreślić wyjątkowość pełni. Stąd angielskie "once in a blue moon", które oznacza coś bardzo rzadkiego, szczególnego.

Czy Księżyc może być niebieski?

W przypadku zjawiska zwanego niebieskim Księżycem, w rzeczywistości na niebie nie obserwujemy tego koloru. Warto jednak wiedzieć, że czasem można zobaczyć prawdziwie niebieski Księżyc, choć jest to zjawisko rzadki. Zdarza się to, gdy ziemska atmosfera zawiera cząsteczki pyłu lub dymu o określonej wielkości. Cząsteczki muszą być nieco szersze niż 900 nanometrów. Kiedy są obecne w naszym powietrzu, a księżyc przez nie prześwieca, może mieć wówczas kolor niebieski.

Trójmiasto pod wodą, Hel i Jastarnia Trójmiasto pod wodą, Hel i Jastarnia "stracone". Ekspertka nie pozostawia wątpliwości

Najbliższy weekend najlepiej od razu zapisać w kalendarzu, aby nie przegapić niebieskiego  Księżyca, ponieważ kolejny raz pojawi się dopiero za jakiś czas, a dokładnie 31 sierpnia 2023 roku. Wtedy będziemy mieli podobną sytuację, jak w czasie zeszłej jesieni - czyli dwie pełnie w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego.

Więcej o: