Ciekawe trasy rowerowe na weekend - gdzie na rower w Polsce?

Wycieczki rowerowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu w trakcie wakacji. Każdego roku Polacy w okresie letnim przesiadają się na dwa kółka. Szukamy nie tylko krótkiej przejażdżki po okolicy, ale również długich i malowniczych tras rowerowych. Sprawdzamy, jakie trasy rowerowe warto zobaczyć.

Z roku na rok możemy obserwować rosnącą popularność wycieczek rowerowych w naszym kraju. Ścieżek jest coraz więcej, a Polacy decydują się na aktywne spędzanie czasu wolnego. Wycieczki nie służą jednak tylko poprawie kondycji, coraz częściej pozwalają na zwiedzanie ciekawych miejsc w Polsce.  

Zobacz wideo Co tak naprawdę musi mieć rower? Polskie przepisy jasno to określają

Trasy rowerowe - krótka wycieczka wokół Wisły

Mieszkańcy stolicy mogą wybrać trasę prowadzącą wokół Wisły. Do pokonania będzie około 25 km, co przy średniej prędkości jazdy powinno zająć nam ponad dwie godziny. Trasa rozpoczyna się przy moście Poniatowskiego na lewobrzeżnej stronie Warszawy. Rowerzyści powinni jechać wzdłuż Wisły w stronę Centrum Nauki Kopernik. Wisłę przekraczamy dopiero na moście Marii Skłodowskiej-Curie (most Północny), następnie zawracamy i kierujemy się po prawobrzeżnej stronie Warszawy w kierunku mostu Grota-Roweckiego. Trasa kończy się po przekroczeniu mostu Poniatowskiego. 

Kampinoski Szlak Rowerowy - wycieczka na cały dzień

Warszawiacy mogą również wybrać ekstremalny wariant - Kampinoski Szlak Rowerowy. Trasa wynosi ponad 140 km, co oznacza, że pokonanie jej może zająć nawet cały dzień. Szlak rozpoczyna się przy Wólce Węglowej, przy zachodniej granicy Warszawy. Trasa biegnie na terenie i w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Najpiękniejszy fragment szlaku znajduje się pomiędzy Lesznem a Żelazową Wolą. Trasa prowadzi po drogach o nawierzchni asfaltowej i po drogach gruntowych. 

Trasa wokół jeziora Czorsztyńskiego - jeden z najpiękniejszych szlaków w Polsce

Jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce prowadzi wokół jeziora Czorsztyńskiego. Trasa została ukończona w grudniu 2019 r., ale już teraz zgromadziła wielu sympatyków. Szlak wynosi ponad 30 km, jednak ze względu na ukształtowanie terenu pokonanie go może zająć nawet cztery godziny. Trasę można rozpocząć w Niedzicy-Zamek, następnie należy kierować się ścieżką wzdłuż linii brzegowej jeziora Czorsztyńskiego. Wycieczkę można przerwać w każdym momencie, ale warto ją wykonać w całości, kończąc trasę w Czorsztynie. 

Trasy rowerowe - szlak z Łeby na ruchome wydmy

Trasa z Łeby na ruchome wydmy w Słowińskim Paku Narodowym wynosi 19 km i bez problemu mogą pokonać ją wszyscy rowerzyści. Szlak można rozpocząć w porcie, następnie kierujemy się przez miasto ulicą Kościuszki, potem 11 listopada, Sienkiewicza, Turystyczną i do Rąbek. Większość trasy prowadzi ścieżką rowerową. Po drodze mijamy m.in. tajny niemiecki poligon rakietowy z 1940 r. Po dotarciu na ruchome wydmy warto zostawić rower w bezpiecznym miejscu i udać się na spacer w kierunku plaży.  

Szlak rowerowy z Władysławowa na Hel - wycieczka Mierzeją Helską

Trasa Władysławowo-Hel ciągnie się przez ponad 38 km. Pokonanie jej w średnim tempie może zająć ponad cztery godziny. Szlak można rozpocząć w centrum Władysławowa, z którego prowadzi szeroka ścieżka rowerowa. Przez większość trasy będziemy poruszać się betonową kostką. Na trasie należy uważać na duży ruch. Po dotarciu na Hel możemy powrócić tą samą ścieżką, albo zdecydować się na zwiedzanie, obiad w restauracji, a następnie powrót do Władysławowa pociągiem.  

Więcej o: