Nowe świadczenie na dzieci. 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Od kiedy i dla kogo?

Projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym został przyjęty przez rząd we wtorek 17 sierpnia. Rodzice mają otrzymać nowe świadczenie na dzieci w kwocie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to element Nowego Polskiego Ładu. - Proponowane wsparcie będzie zachętą do posiadania większej liczby dzieci oraz stworzy lepsze warunki dla ich wychowania - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając nowe świadczenie, odwołał się do trudnego położenia kobiet, które po 12-miesięcznym urlopie macierzyńskim nie są pewne, czy powinny wrócić do pracy, czy może zostać z dzieckiem w domu. - Wracać do tej pracy czy nie? Zatrudnić nianię? Posłać dziecko do żłobka? Chcemy pomóc na te pytania we właściwy sposób odpowiedzieć, w tym najtrudniejszym okresie pierwszych trzech lat - mówił w maju. Projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym rząd przyjął 17 sierpnia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Świadczenie to, podobnie jak 500+, nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Będzie można je przeznaczyć na dowolny cel. Rozpatrywaniem wniosków i wypłacaniem świadczenia zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wybory parlamentarne 2019. Mateusz Morawiecki, premier Polski podczas Pikniku Rodzinnego w Stalowej WoliRząd się wycofa? Polski Ład źle ocenia 75 proc. badanych

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Dwie możliwości wypłaty. Kiedy program wejdzie w życie?

Świadczeniobiorcy będą mogli zdecydować, czy wolą pobierać świadczenie przez rok w ratach - po 1000 zł miesięcznie, czy przez dwa lata - po 500 zł na miesiąc. Początkowo możliwość wyboru miały mieć tylko małżeństwa, jednak 4 sierpnia szefowa resortu rodziny ogłosiła zmiany w programie. Teraz wybór będą mieli wszyscy rodzice - także rozwiedzeni i pozostający w konkubinacie.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma ruszyć w styczniu 2022 roku.

Mateusz Morawiecki. Zdjęcie ilustracyjneMorawiecki: Program 500 plus nie spełnił naszych oczekiwań proludnościowych

Więcej o: