12 tysięcy złotych na dziecko - kto będzie mógł je otrzymać? [ZASADY]

Rząd przyjął projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku i przewidują wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi. Będzie to maksymalnie 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko - wyjaśnili na konferencji w Żabińcu premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg.
Zobacz wideo Mateusz Morawiecki o sytuacji w Afganistanie (16 sierpnia)

"Wspieramy rodziny. W ramach Polskiego Ładu powstał program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego - to dodatkowe 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko, które rodzice będą mogli wydać wedle uznania. To kolejny krok na drodze do poprawy życia Polaków i dobra inwestycja w rodzinę - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

12 tys. złotych na dziecko. Komu będzie przysługiwać nowe świadczenie? 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które jest w wieku od 12. do ukończenia przez nie 36. miesiąca życia. Rodzice będą mogli wybrać czy chcą otrzymywać po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 złotych miesięcznie, ale przez rok.

Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Ze świadczenia skorzystają też rodziny, które będą posiadały drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca w dniu wejścia w życie ustawy. Osoby te będą mogły otrzymać wsparcie proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 roku, do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

.'Gniazdownicy'. Kiedy opuszczamy rodzinny dom? Polska w unijnej TOP10

Z dofinansowania skorzysta 615 tys. dzieci

- Polska stoi przed poważnymi wyzwaniami związanym z niekorzystnymi trendami demograficznymi. Odpowiedzią rządu na te wyzwania jest aktywna polityka prorodzinna, która obok takich programów, jak "Rodzina 500+", "Dobry Start" czy "Maluch+", będzie oferowała Polakom nowe wsparcie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego - podkreśliła minister Marlena Maląg.

Przepisy przewidują również zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Wprowadzone zostanie dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 złotych miesięcznie. Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

Szacuje się, że w 2022 roku z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego skorzysta około 615 tysięcy dzieci, natomiast dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna obejmie kolejne 110 tysięcy dzieci.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Będą mandaty za "kłamstwa covidowe". Sanepid ukarze za ukrywanie danych o zakażeniu

Więcej o: