Pełnia Księżyca - sierpień 2021. Kiedy zobaczymy Pełnię Księżyca Jesiotrów?

Pełnia Księżyca następuje w każdym miesiącu kalendarzowym. Sierpniową pełnię określa się mianem Pełni Księżyca Jesiotrów. Kiedy dokładnie możemy zaobserwować to zjawisko? Jak je oglądać?

Pełnia Księżyca Jesiotrów zawdzięcza swoją nazwę rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej. Zauważyli oni, że w czasie sierpniowej pełni Księżyca w akwenach wodnych pojawia się wiele ryb należących właśnie do tego gatunku. Pełnię Księżyca w sierpniu nazywa się również Pełnią Zielonej Kukurydzy, Pełnią Zbożową oraz Pełnią Czerwoną. W przeszłości wierzono, że sierpniowa pełnia jest znakiem nakazującym rozpoczęcie zbierania plonów. 

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Pełnia Księżyca Jesiotrów - kiedy i jak oglądać?

Pełnia Księżyca Jesiotrów nastąpi w niedzielę 22 sierpnia. Niezwykłe zjawisko astronomiczne pojawi się na niebie tuż po godzinie 14:02 - Księżyc znajdzie się wówczas w odległości 381 785 km od Ziemi. Popołudniowa godzina pełni Księżyca może sprawić, że zjawisko nie będzie najlepiej widoczne. Dodatkowym utrudnieniem mogą być chmury - które według aktualnych prognoz - ominą tylko zachodnią część Polski. 

Bon turystyczny. Dla kogo? Do kiedy można z niego skorzystać? (zdjęcie ilustracyjne)Bon turystyczny. Dla kogo? Do kiedy można z niego skorzystać?

Do obserwacji pełni Księżyca nie jest potrzeby specjalistyczny sprzęt. Warto jednak zadbać o znalezienie odpowiedniego miejsca do obserwacji. Najlepiej sprawdzą się wysoko położone punkty, z dala od sztucznego światła miast i wysokich budowli. Można zabrać ze sobą również zwykłą latarkę. 

Kiedy następna pełnia Księżyca?

Zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym występuje tylko jedna pełnia Księżyca. Od tej reguły są jednak wyjątki: czasami w lutym nie występuje ani jedna pełnia (ostatni taki przypadek miał miejsce w 2018 r.), a w niektórych miesiącach mogą pojawić się nawet dwie pełnie - taka sytuacja ma miejsce raz na około trzy lata. Następnej pełni Księżyca możemy spodziewać się 21 września 2021 r. Zwykło się ją określać Pełnią Księżyca Plonów, zamiennie stosuje się nazwy Księżyc kukurydziany albo Księżyc jęczmienny.

Podczas pełni, Księżyc skierowany w stronę Ziemi osiąga maksimum swojego oświetlenia. Znajduje się wówczas po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Wyróżnia się cztery podstawowe fazy księżyca:

  • nów
  • pierwsza kwadra
  • pełnia
  • ostatnia kwadra

Spis powszechny 2021 - do kiedy można się spisać?Spis powszechny 2021 - do kiedy można się spisać?

Więcej o: