Ponowne przeliczenie emerytury 2021. Jakie dokumenty są potrzebne i gdzie je złożyć?

Kapitał początkowy może znacznie zwiększyć wysokość naszego świadczenia emerytalnego. Jakie dokumenty są potrzebne do jego wyliczenia? Gdzie należy je złożyć?

Osoby zatrudnione na umowie o pracę, co miesiąc odprowadzają składkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odłożone tam pieniądze stanowią podstawę do wypłacania w przyszłości emerytury. W jaki sposób sprawdzić wysokość tego kapitału?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ponowne przeliczenie emerytury 2021. Kapitał początkowy

- Kapitał początkowy to pieniądze każdej osoby, która pracowała legalnie i od umowy o pracę  były odprowadzane składki do ZUS. Szkoda byłoby o nich zapomnieć i dostawać "niepełną" emeryturę, której niska kwota wprawi w zaskoczenie - mówiła Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzecznika prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, w rozmowie z Infor.pl.

O wyliczenie kapitału początkowego do ZUS-u powinny wystąpić osoby urodzone po 1948 roku, które zostały zatrudnione przed 1999 rokiem. Właśnie w 1999 roku zaczęto prowadzić indywidualne konta ubezpieczonych klientów, na których odkładane są środki. Wcześniej to pracodawcy zajmowali się sporządzaniem list zbiorczych, w związku z czym ZUS musi wyliczyć za ten czas kapitał początkowy. Może to pozytywnie wpłynąć na wysokość świadczenia emerytalnego.

Ważne: Jeśli nie zdecydujemy się wnioskować o ustalenie wysokości kapitału początkowego, to wtedy podstawą do wyliczenia świadczenia będą tylko te składki, które zostały odprowadzone po 1999 roku.

Trzynasta emerytura. Wypłacono już ponad 10 mld zł, a to jeszcze nie koniec (zdjęcie ilustracyjne)Zwiększył emeryturę aż o 400 zł. Wystarczył wniosek do ZUS-u

Ustalanie kapitału początkowego. Jakie dokumenty są potrzebne?

Osoby wnioskujące o ustalenie wysokości kapitału początkowego powinny zgromadzić następujące dokumenty:

  • kwestionariusz z okresami składkowymi i nieskładkowymi (formularz ZUS ERP-6);
  • świadectwa pracy wydane przed 1999 rokiem (lub inne dowody dotyczące okresów składkowych i nieskładkowych);
  • zaświadczenie o zatrudnieniu przed 1999 rokiem (wystawia je pracodawca lub radca prawny).

O tym, od czego uzależniona jest kwota kapitału początkowego, można dowiedzieć się ze strony ZUS. Więcej szczegółów w tej sprawie dostępnych jest również na stronie rządowej.

Program '300 plus' ma pomóc rodzicom w zakupie wyprawki szkolnej300 plus dopadła inflacja. Wyprawka droższa o 40 proc. niż przed pandemią

Ustalanie kapitału początkowego. Gdzie złożyć wniosek?

  • osobiście - w najbliższym oddziale ZUS;
  • drogą pocztową - wysyłając dokument do ZUS;
  • online - korzystając z PUE ZUS.
Więcej o: