Osoby zatrudnione na umowie o pracę, co miesiąc odprowadzają składkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odłożone tam pieniądze stanowią podstawę do wypłacania w przyszłości emerytury. W jaki sposób sprawdzić wysokość tego kapitału?
- Kapitał początkowy to pieniądze każdej osoby, która pracowała legalnie i od umowy o pracę były odprowadzane składki do ZUS. Szkoda byłoby o nich zapomnieć i dostawać "niepełną" emeryturę, której niska kwota wprawi w zaskoczenie - mówiła Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzecznika prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, w rozmowie z Infor.pl.
O wyliczenie kapitału początkowego do ZUS-u powinny wystąpić osoby urodzone po 1948 roku, które zostały zatrudnione przed 1999 rokiem. Właśnie w 1999 roku zaczęto prowadzić indywidualne konta ubezpieczonych klientów, na których odkładane są środki. Wcześniej to pracodawcy zajmowali się sporządzaniem list zbiorczych, w związku z czym ZUS musi wyliczyć za ten czas kapitał początkowy. Może to pozytywnie wpłynąć na wysokość świadczenia emerytalnego.
Ważne: Jeśli nie zdecydujemy się wnioskować o ustalenie wysokości kapitału początkowego, to wtedy podstawą do wyliczenia świadczenia będą tylko te składki, które zostały odprowadzone po 1999 roku.
Osoby wnioskujące o ustalenie wysokości kapitału początkowego powinny zgromadzić następujące dokumenty:
O tym, od czego uzależniona jest kwota kapitału początkowego, można dowiedzieć się ze strony ZUS. Więcej szczegółów w tej sprawie dostępnych jest również na stronie rządowej.