Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy się 30 września 2021 r. W tym okresie wszyscy podlegający obowiązkowi spisowemu powinni wypełnić odpowiednie formularze. Celem spisu powszechnego jest znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy?
Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego możemy przeczytać, że spisać muszą się wszystkie osoby, które stale, lub choćby czasowo, zamieszkują w mieszkaniach i budynkach na terenie Polski. Obowiązkowi podlegają również osoby, które nie mają miejsca zamieszkania.
Za odmowę wzięcia udziału w spisie powszechnym grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Grzywna może zostać nałożona także na osoby, które wbrew obowiązkowi przekazują dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym. O wysokości kary decyduje sąd.
Najprostszą metodą wzięcia udziału w spisie powszechnym jest wypełnienie formularza na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Uczestnicy spisu muszą najpierw potwierdzić swoja tożsamość w systemie teleinformatycznym. W tym celu można skorzystać z bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub numeru PESEL (ostatnia metoda wymaga podania imion rodziców).
W spisie powszechnym można wziąć udział również w bardziej tradycyjny sposób. Formularz spisowy można wypełnić w urzędzie gminy albo poprzez wywiad bezpośredni lub telefoniczny. W takiej sytuacji dane statystyczne zbiera rachmistrz. Spisać telefonicznie można się pod numerem 22 279-99-99. Dzwonić można od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.
Uczestnicy spisu powszechnego muszą odpowiedzieć na kilkadziesiąt pytań. Dotyczą one indywidualnej sytuacji każdego respondenta (wieku, historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, niepełnosprawności itp.). Pełną listę pytań można przejrzeć na oficjalnej stronie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.
W spisie znajdą się m.in. następujące pytania: