Bon turystyczny. Dla kogo? Do kiedy można z niego skorzystać?

"Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionych przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej" - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Dotychczas ze świadczenia o łącznej wartości 2 mld złotych skorzystało 2,4 mln Polaków. Jak dotąd wykorzystano 1,3 mln bonów opiewających na kwotę 981 mln złotych.

Polski Bon Turystyczny przysługuje na każde dziecko poniżej 18. roku życia, bez względu na poziom dochodów jego rodziców. Kwota bonu wynosi 500 zł lub 1000 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. Termin wykorzystania Bonu Turystycznego upływa 31 marca 2022 roku. Po tym czasie nadal będzie można go wykorzystać, o ile związana z wypoczynkiem usługa zostanie opłacona przed końcem marca przyszłego roku.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny bez wniosku. Jak go zdobyć?

By otrzymać bon, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Osoby uprawnione muszą jedynie aktywować świadczenie przez internet. Jak to zrobić? Wystarczy:

  • zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego;
  • w zakładce "Ogólny" wybrać opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon";
  • wpisać swój aktualny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego;
  • zaczekać, aż bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na numer telefonu lub adres e-mail wskazany przez rodzica.

Bon turystyczny można wykorzystać na wakacje w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Polacy chętnie korzystają z bonów turystycznych. Aktywowało je 2,4 mln osób

Nieco inaczej wygląda to w przypadku uzyskania dodatkowego bonu o wartości 500 zł przez rodzica dziecka z niepełnosprawnością. Wtedy w PUE ZUS trzeba złożyć "oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego" i dołączyć do niego skan lub zdjęcie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie ZUS.

seniorzy, bon turystyczny. Zdjęcie ilustracyjneBon turystyczny dla emerytów. Czy Sejm nie chce przyjąć tej ustawy?

Polski Bon Turystyczny. Jak nim płacić?

Bon Turystyczny należy okazać w trakcie rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Płatności dokonuje się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ZUS. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Więcej szczegółowych informacji na temat Polskiego Bonu Turystycznego można uzyskać na stronie bonturystyczny.polska.travel.

Bonem można płacić wielokrotnie - dopóki nie wykorzystamy wszystkich środków. Nie można wymienić go na gotówkę. Listę podmiotów akceptujących płatność bonem turystycznym można znaleźć tutaj.

Przypominamy, że bonem nie można opłacić wakacji za granicą. "Za pomocą bonu możesz zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne świadczone na terenie Polski przez przedsiębiorstwa turystyczne i organizacje pożytku publicznego, które przystąpiły do projektu Polski Bon Turystyczny" - przypomina MRPiT.

Bon Turystyczny także za rok i w kolejnych latach? Minister odpowiedział

Wiceminister gospodarki Andrzej Gut-Mostowy zapytany o to, czy bon zostanie przedłużony na kolejne lata, odpowiedział, że taki scenariusz nie jest wykluczony. - Jeżeli okaże się to konieczne, to na jesieni przystąpimy do prac przedłużających ważność bonu turystycznego. Obecnie program trwa do końca marca 2022 roku. Natomiast jeśli chodzi o programowanie na przyszłość to rekomendujemy w MRPiT stworzenie takiego, programu, który będzie dalej łączyć ważne elementy polityki społecznej i wsparcie branży turystycznej - mówił na początku tego miesiąca.

Więcej o: