Niedziele handlowe 2021. Które sklepy będą otwarte w niedzielę 15 sierpnia?

Od stycznia 2021 roku cztery razy mieliśmy okazję zrobić zakupy w supermarketach, galeriach i centrach handlowych w niedzielę. Sprawdź, czy 15 sierpnia wypada niedziela handlowa i które sklepy będą otwarte.

Niedziele, podczas których mieliśmy okazję zrobić zakupy do tej pory, wypadały: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia oraz 27 czerwca. W kalendarzu niedziel handlowych na 2021 rok przewidziano siedem dni, podczas których supermarkety i galerie handlowe będą otwarte. Czy 15 sierpnia jest jedną z nich? 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Niedziele handlowe 2021. Czy 15 sierpnia wypada niedziela handlowa? 

Niedziela 15 sierpnia nie jest niedzielą handlową. W związku z tym większość placówek wielkopowierzchniowych, galerie i centra handlowe pozostaną zamknięte. Wyjątek stanowią jednak m.in. placówki, które posiadają status placówki pocztowej - a z tej opcji chętnie korzysta coraz więcej sieci handlowych. Oprócz tych sklepów otwarte w niedzielę będą także: 

  • małe sklepiki osiedlowe, w których za ladą stoi właściciel,
  • sklepy przy stacjach paliw,
  • kwiaciarnie,
  • apteki,
  • sklepy z pamiątkami,
  • saloniki prasowe,
  • piekarnie, cukiernie, lodziarnie,
  • placówki handlowe na dworcach.

Mariusz Kamiński zaprasza na uroczystości w dniu Wojska Polskiego 15 sierpnia. Jakie święto wypada tego dnia? Czy należy się nam wolne od pracy?

Warto pamiętać, że w najbliższą niedzielę wypadają dwie uroczystości: Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. Dzień ten ustawowo jest dniem wolnym od pracy, dlatego to od właściciela sklepu będzie zależało, czy zdecyduje się otworzyć tego dnia swoją placówkę. 

Niedziele handlowe 2021. Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa? 

Najbliższa niedziela handlowa już wkrótce. Zakupy we wszystkich supermarketach, galeriach i centrach handlowych będziemy mogli zrobić 29 sierpnia. Następne takie dni wypadają natomiast dopiero pod koniec roku - dokładnie 12 i 19 sierpnia. 

Pogoda na tydzień 16-22 sierpnia. Więcej chmur i deszczu. Bez upałów do niedzieli Pogoda na tydzień 16-22 sierpnia. Więcej chmur i deszczu. Bez upałów

W związku z tym, że coraz więcej sklepów otwiera się w niedzielę i korzysta z wyjątku w ustawie, który zezwala na działalność placówek pocztowych, posłowie PiS domagają się zaostrzenia przepisów. Zgodnie z projektem zmian w niedziele niehandlowe otwarte mogłyby być jedynie te placówki, których przeważającą działalność stanowią usługi pocztowe. 

"Takie doprecyzowanie przepisu jest konieczne i oczekiwane społecznie ze względu na praktykę stosowania tego przepisu w obecnym jego brzmieniu. Polega ona na korzystaniu z wyłączenia spod zakazu handlu przez typowe placówki handlowe, które dzięki uzyskaniu statusu placówki pocztowej mogą prowadzić handel we wszystkie niedziele i święta" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Więcej o: