15 sierpnia to w Polsce dzień podwójnie świąteczny. Przypada wówczas państwowe Święto Wojska Polskiego, zaś wierni Kościoła katolickiego obchodzą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną też świętem Matki Boskiej Zielnej .
Święto Wniebowzięcia celebrowane jest w Kościele rzymskokatolickim na pamiątkę wzięcia Maryi do nieba, wraz z ciałem i duszą, gdy zakończyło się jej ziemskie życie. Jest to święto nakazane, w związku z czym katolicy mają obowiązek uczestniczenia tego dnia we mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych.
Święto Wojska Polskiego upamiętnia z kolei Bitwę Warszawską z 1920 roku, stoczoną podczas wojny polsko-bolszewickiej. Zwyciężyli w niej Polacy. Ten triumfalny moment nazywany jest także "cudem nad Wisłą".
15 sierpnia 2021 r. wypada w niedzielę, w związku z czym pracodawca nie będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Mówi o tym art. 130 par. 2 Kodeksu Pracy, w którym czytamy, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin". Trzeba pamiętać, że przepisy Kodeksu dotyczą osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę.