Święto Matki Boskiej Zielnej. Kiedy przypada? Czy to dzień wolny od pracy?

15 sierpnia w Polsce obchodzona jest uroczystość Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego. Czy jest to dzień wolny od pracy?

15 sierpnia to w Polsce dzień podwójnie świąteczny. Przypada wówczas państwowe Święto Wojska Polskiego, zaś wierni Kościoła katolickiego obchodzą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną też świętem Matki Boskiej Zielnej .

Zobacz wideo Policjanci pomogli lisowi, który utknął we wnykach

Święto Matki Boskiej Zielnej i Dzień Wojska Polskiego. Co upamiętniają?

Święto Wniebowzięcia celebrowane jest w Kościele rzymskokatolickim na pamiątkę wzięcia Maryi do nieba, wraz z ciałem i duszą, gdy zakończyło się jej ziemskie życie. Jest to święto nakazane, w związku z czym katolicy mają obowiązek uczestniczenia tego dnia we mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

Święto Wojska Polskiego upamiętnia z kolei Bitwę Warszawską z 1920 roku, stoczoną podczas wojny polsko-bolszewickiej. Zwyciężyli w niej Polacy. Ten triumfalny moment nazywany jest także "cudem nad Wisłą".

Bocian (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy odlatują bociany? Kiedy wrócą do Polski?

Czy 15 sierpnia 2021 jest wolne? Co z dodatkowym dniem wolnym od pracy?

15 sierpnia 2021 r. wypada w niedzielę, w związku z czym pracodawca nie będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Mówi o tym art. 130 par. 2 Kodeksu Pracy, w którym czytamy, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin". Trzeba pamiętać, że przepisy Kodeksu dotyczą osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę.

Szczepionka przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Loteria szczepionkowa. Jak się zapisać? Co można wygrać? Kiedy losowania?

Dni ustawowo wolne od pracy do końca 2021 roku [KALENDARZ]:

  • 15 sierpnia (niedziela) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (poniedziałek) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (czwartek) - Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (sobota) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia (niedziela) - drugi dzień Bożego Narodzenia
Więcej o: