15 sierpnia. Jakie święto wypada tego dnia? Czy należy się nam wolne od pracy?

15 sierpnia wypada nie jedno, a dwa święta - jedno z nich jest uroczystością świecką, drugie natomiast kościelną. W tym roku 15 sierpnia wypada w niedzielę. Czy w związku z tym należy nam się dodatkowy dzień wolny od pracy? Odpowiadamy.

15 sierpnia będziemy obchodzić dwa święta. Jednym z nich jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, z kolei drugim święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej określane też po prostu dniem Wojska Polskiego

Zobacz wideo Widok jak z gry, a to nowy sprzęt żołnierzy USA

15 sierpnia. Dlaczego obchodzimy dwa święta? 

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem obchodzonym w Kościele rzymskokatolickim. Ma ono na celu upamiętnienia wzięcia Maryi do nieba razem z ciałem i duszą po zakończeniu jej życia na ziemi. Jako że jest to święto nakazane, wierni są zobowiązani do uczestniczenia tego dnia we mszy świętej, a także powstrzymania się od prac niekoniecznych. 

Drugą obchodzoną 15 sierpnia uroczystością jest święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej nazywane też dniem Wojska Polskiego. Zostało ono ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Stoczono ją podczas wojny polsko-bolszewickiej, a zakończyła się ona wygraną Polaków. Bitwa ta nazywana jest również "cudem nad Wisłą".

Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe) Bitwa Warszawska 1920. Przyczyny, przebieg i skutki Cudu nad Wisłą

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? 

Zgodnie z ustawą 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Czy przysługuje nam w takim razie dodatkowe wolne, jeśli święto wypada w niedzielę? Niestety nie. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin" (art. 130 § 2 KP). Oznacza to, że wolny dzień przysługuje nam w przypadku, gdy święto wypada w każdy dzień oprócz niedzieli. Jeśli uroczystość wypada natomiast w niedzielę, nie otrzymamy rekompensaty w postaci dodatkowego dnia wolnego. 

15 sierpnia. Czy w tym roku odbędą się uroczystości z okazji dnia Wojska Polskiego?

Dla uczczenia wydarzeń 15 sierpnia 1920 r. rokrocznie organizowane są różne rocznicowe uroczystości. Największe z nich odbywają się w Warszawie - mowa o defiladzie wojskowej. Mieszkanki i mieszkańcy stolicy oraz turyści mogą podziwiać przemarsz jednostek wojskowych, pokaz sprzętu czy grupy rekonstrukcyjne. W tym roku jednak z powodu epidemii koronawirusa uroczystości są nieco okrojone. Uroczysta defilada wojskowa się nie odbędzie. 

Nie oznacza to jednak, że nie będzie żadnego świętowania. Główne uroczystości odbędą się pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Jak co roku bohaterom oddany zostanie hołd poprzez odprawę wart. Dodatkowo zarówno 14, jak i 15 sierpnia w ramach obchodów święta Wojska Polskiego, na piknikach w całej Polsce zobaczyć będzie można m.in.: pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy, pokazy lotnicze, koncerty orkiestr wojskowych, przewidziano też mobilne punkty szczepień, strefy zabaw dla dzieci i żołnierską kuchnię.

Fotografia: 'Sierpień na froncie' [Piłsudski w rozmowie z gen. E. Rydzem Śmigłym i płk T. Kutrzebą], Polska, 1920 r., sygn. MWB/D/3192/16 Radzymin - punkt zwrotny Bitwy Warszawskiej

- Oprócz Warszawy atrakcje związane z pokazem umiejętności wojskowych będą zorganizowane na festynach w wielu miejscowościach naszego kraju. Mieszkańców okolic Warszawy serdecznie zapraszam 14 sierpnia do Ossowa. W miejsce, na którym toczyły się walki w 1920 roku. O godzinie 21:00 przy Krzyżu upamiętniającym miejsce, gdzie poległ bohaterski ksiądz Ignacy Skorupka, odbędzie się apel z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego. O godz. 19:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy kwaterze żołnierzy, którzy polegli w Bitwie Warszawskiej odbędzie się uroczysty capstrzyk. Z kolei 15 sierpnia na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego uroczysta zmiana wart. W Warszawie również odbędą się 15 sierpnia pikniki: na Placu Piłsudskiego, w Muzeum Wojska Polskiego oraz na Stadionie Narodowym - przekazał minister Mariusz Błaszczak. 

Pełna lista wydarzeń, które odbędą się w całej Polsce 15 sierpnia, jest dostępna na stronie gov.pl

 
Więcej o: