Perseidy to regularny rój meteorytów, który jest widoczny na niebie od połowy lipca do niemal końca sierpnia. Spadające gwiazdy to z kolei nic innego niż pozostałości po kometach, które przelatują przez Układ Słoneczny. Maksymalny rój Perseidów będziemy mieli okazję obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia.
Perseidy na polskim niebie są widoczne już od 27 lipca, ale największa ich aktywność wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Podczas nocy spadających gwiazd na niebie widoczne będzie nawet do 100 spadków w ciągu jednej godziny.
Perseidy najlepiej widoczne są późną nocą, a także nad ranem. W tym czasie radiant (obszar, na którym pojawiają się Perseidy) jest położony najwyżej nad horyzontem. Gwiazd należy wypatrywać na północnym wschodzie w pobliżu gwiazdozbioru Kasjopei.
Centrum Nauki Kopernik opublikowało nagranie z udziałem Bartka Jędrzejczaka, który zapowiedział pogodę na noc spadających gwiazd. - Będzie bezchmurne niebo w przeważającej części Polski, więc spadające gwiazdy będzie widać - zapowiadał. Poinformował również, że Centrum Nauki Kopernik przygotowało specjalną transmisję w formie online, która rozpoczęła się o godzinie 21.00 na Facebooku.
W większej części kraju zapowiada się pogoda sprzyjająca oglądaniu spadających gwiazd. Miejscami pojawi się zachmurzenie małe lub umiarkowane. Na zachodzie oraz północnym wschodzie w miarę upływu godzin może ono jednak lokalnie wzrastać do dużego.
Noc nie będzie najcieplejsza, dlatego warto zabrać ze sobą bluzę lub koc. Na wschodzie i południu temperatura powietrza wyniesie maksymalnie 10-13 stopni Celsjusza. Nieco cieplej w regionach zachodnich i nad morzem - tam od 15 do 17 stopni.
"W nocy Polska będzie pod wpływem wyżu, który będzie przemieszczać się znad naszego kraju nad Ukrainę. Panować będzie sucha i stabilna pogoda bez możliwości rozwoju burz" - zapowiadał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze.
Jak odpowiednio przygotować się obserwacji? Nie ma potrzeby posiadania specjalistycznego sprzętu, ale warto pamiętać o kilku szczegółach, które pomogą maksymalnie wykorzystać ten niezwykły czas. Po pierwsze, sprawdźmy pogodę - choć w większości kraju będzie ona sprzyjać obserwacjom, w niektórych miejscach może być pochmurnie.
Dodatkowo warto pamiętać o odpowiednim stroju. Noc będzie stosunkowo chłodna - zabierzmy więc ze sobą coś cieplejszego: bluzę, kurtkę lub koc. Kolejnym wartym wyróżnienia punktem jest zabranie ze sobą czegoś, co odizoluje nas od zimnej ziemi, ponieważ aby zobaczyć jak najwięcej gwiazd, najlepiej będzie się położyć lub obserwować niebo z pozycji półleżącej.
Pamiętajmy także, aby rozważnie wybrać miejsce na obserwację. Najlepszymi warunkami będzie miejsce z dala od miasta oraz jego świateł.
"Obserwacje najlepiej rozpocząć około godziny 22:00 lokalnego czasu, wzrok musimy przygotować do ciemności, trwa to z reguły kilkanaście minut" - czytamy w komunikacie IMGW. "Ale jeśli starczy wam cierpliwości i poczekacie dłużej, to główny spektakl będzie miał miejsce między 2 a 4:30, w tych godzinach można będzie zaobserwować najwięcej meteorów, a radiant roju będzie najwyżej nad horyzontem" - dodali synoptycy.