900 plus zamiast 500 plus - od kiedy i na jakiej zasadzie? Podwyżka nie obejmie każdego

Według zapowiedzi rządu w miejsce 500 plus pojawi się świadczenie finansowe 900 plus. Okazuje się jednak, że ta podwyżka nie obejmie wszystkich. Komu zatem należą się pieniądze? Kto dostanie 900 plus? Odpowiadamy.

Świadczenie finansowe 500 plus zostało wprowadzone w 2016 roku po to, by poprawić nie tylko byt polskich rodzin, ale również sytuację demograficzną w kraju. Jednak zgodnie z zapowiedziami rządu, 900 plus nie obejmie już wszystkich rodziców.

Zobacz wideo Tusk kpi z Kaczyńskiego i PiS-u, przyznaje się do błędu, a potem stwierdza: Wygrywałbym wybory przez 100 lat

500 plus zostanie zastąpione przez 900 plus. Komu będzie przysługiwać większe świadczenie?

Świadczenie 900 plus zastąpi dotychczasowe 500 plus. Jednak nie wszyscy rodzice będą mogli skorzystać z podwyżki. 900 plus miałoby przysługiwać tym rodzinom, którym świadczenie w wysokości 12 tysięcy złotych nie będzie się należało. Co więcej, ta dopłata należałaby się jedynie na pierwsze lub jedyne dziecko. Z tych pieniędzy rodzice będą mogli opłacić żłobek, pobyt w klubie dziecięcym lub dziennego opiekuna, co ma ułatwić im powrót do pracy.

Choć ministerstwo potwierdziło wprowadzenie świadczenia, to wciąż nie wiadomo, kiedy rodzice otrzymają pieniądze. Jak podaje, "szczegóły planowanych rozwiązań będą znane po rozpoczęciu procesu legislacyjnego projektu ustawy wprowadzającej ww. rozwiązania".

900 plus. ZUS wypłaci świadczenie tylko niektórym rodzicom

Wypłatą świadczenia 900 plus ma zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co więcej, od przyszłego roku ma nastąpić pełna cyfryzacja programów demograficznych, więc najprawdopodobniej wnioski o 900 plus będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a rodzice otrzymają pieniądze tylko w formie bezgotówkowej - czyli przelewem na konto bankowe.

W przyszłym roku w życie ma wejść również inny program - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 1000 plus. W ramach tego programu pieniądze będą przysługiwać wyłącznie rodzicom dzieci w wieku między 12. a 36. miesiącem życia bez względu na dochód. Jest jednak pewien warunek - pieniądze będą przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko. Kwota świadczenia, 12 tysięcy złotych, będzie wypłacana na dwa sposoby - rodzice będą mogli pobierać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy.

Więcej o: