Perseidy 2021. Kiedy noc spadajacych gwiazd?

Noc spadających gwiazd, na którą każdego roku czekają wszyscy fani astronomii i rozgwieżdżonego nieba, będzie miała miejsce już niebawem. To wyjątkowe wydarzenie warto zapisać w kalendarzu - momentami można dostrzec na niebie nawet 100 Perseidów w ciągu godziny.

Perseidy, którenazywamy potocznie spadającymi gwiazdami, z prawdziwymi gwiazdami mają niewiele wspólnego. Są to meteoryty - Ziemia każdego roku przechodzi w pobliżu ścieżki komety, której odłamki widzimy na niebie w formie roju meteorytów. Pędzą one z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, a po wejściu w ziemską atmosferę spalają się, co tworzy wrażenie spadających gwiazd. Nazwa Perseidy pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego pochodzą meteoryty.

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Perseidy 2021. Kiedy noc spadających gwiazd?

Tegoroczną obserwację Perseidów można było zacząć już w lipcu, ale nie była ona tak spektakularna, jak będzie podczas nadchodzącej nocy spadających gwiazd. To właśnie wtedy można zaobserwować nawet sto "gwiazd" w ciągu godziny. Będzie to miało miejsce w nocy z 12 na 13 sierpnia, czyli z czwartku na piątek. Zjawisko o nieco mniejszym nasileniu można będzie zaobserwować również przez następne dni, aż do 24 sierpnia.

Sonda Insight na MarsieWnętrze Marsa odkryte przez sondę Insight. Ma m.in. cieńszą skorupę

Jeśli planujecie obserwację Perseidów w czasie ich największej aktywności, warto dobrze się do tego przygotować. Najlepiej wyjechać poza miasto - wtedy żadne światła nie będą zakłócały widoku nieba pełnego spadających gwiazd. Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrze jest wybrać po prostu wysoko położony punkt, lub chociaż wzniesienie, tak aby oddalić się od miejskich świateł. Na kilkanaście minut przez wypatrywaniem tego zjawiska na niebie wskazane jest, aby nie spoglądać na ekrany telefonów komórkowych i przyzwyczaić oczy do ciemności. W kilku miejscach w Polsce 12 sierpnia zaplanowano specjalne wydarzenia połączone z pokazami astronomicznymi i podziwianiem Perseidów - na przykład w Gdańskim Hevelianum w godzinach 20.00-24.00, gdzie w planach są warsztaty budowania obrotowych map nieba, kino pod gwiazdami i teatr tancerzy ognia. Warto sprawdzić, czy w Waszym mieście odbywają się podobne wydarzenia.

Pierwsze zdjęcie Teleskopu Hubble'a po trwającej ponad miesiąc awariiTeleskop Hubble'a znów działa. NASA pokazała pierwsze zdjęcia

Więcej o: